„Není to vtip.“ Botswanský prezident hrozí, že Němcům pošle 20 000 slonů

  • 3. dubna 2024
  • 3 minuty čtení
  • 106
Na území Botswany žije přes sto tisíc slonů, kteří ničí tamní životní prostředí. Země proto stanovuje kvóty pro jejich lov. Německo zvažuje zpřísnit limity pro dovoz trofejí, botswanský prezident se ale proti regulaci ohradil.

Začátkem letošního roku německé ministerstvo životního prostředí navrhlo zpřísnění limitů pro dovoz trofejí z lovených zvířat, informoval server BBC News. Jak ale německým médiím řekl botswanský prezident Mokgweetsi Masisi, kvůli takové regulaci by obyvatelé jeho země zchudli.

Prezident uvedl, že počty slonů prudce vzrostly v důsledku snah o jejich ochranu a lov pomáhá počty držet pod kontrolou. Pro místní je navíc významným zdrojem příjmů, stejně jako turistika s ním spojená.

Němci by měli „žít společně se zvířaty tak, jak se to snažíte nařídit nám,“ řekl Masisi německému listu Bild a zdůraznil, že „nejde o žádný vtip“.

Botswana trofejní lov, jehož zrušení se dovolávají organizace na ochranu práv zvířat, zakázala v roce 2014. O pět let později však omezení po tlaku místních komunit zrušila. Země nyní vydává roční kvóty na lov, který poskytuje místním lidem zdroj příjmů, takže jsou méně v pokušení divoká zvířata pytlačit. Lov podléhá licencím a podle botswanských úřadů je přísně kontrolován.

Slonů je v Botswaně více, než země dokáže zvládnout. Stáda způsobují škody na majetku, požírají úrodu a šlapou po obyvatelích, vysvětloval prezident. Regulovaný lov napomáhá ke snížení tamní populace slonů.

Botswana již dříve darovala 8000 slonů sousední Angole, další stovky zvířat si má převzít Mosambik.

„Rádi bychom takový dar nabídli i Německu,“ řekl Masisi. Podobnou nabídku jako Německu už Botswana v březnu dala Londýnu, kam chtěla kvůli hrozbě zákazu lovu pro Brity poslat 10 000 slonů, píše The Guardian.

Stáda slonů způsobovala škody na majetku, jedli úrodu a pošlapávali obyvatele, řekl Masisi německému listu.

„Je velmi snadné sedět v Berlíně a mít názor na naše záležitosti v Botswaně. Platíme cenu za zachování těchto zvířat pro svět,“ řekl.

"Němci by měli žít společně se zvířaty tak, jak se nám to snažíte vnutit“.

„Rádi bychom nabídli takový dárek Německu ,“ řekl Masisi a dodal, že „ne nebude brát jako odpověď“.

https://www.theguardian.com/world/2024/apr/03/botswana-threatens-to-send-20000-elephants-to-germany-in-trophy-hunting-row

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-neni-to-vtip-botswansky-prezident-hrozi-ze-nemcum-posle-20-000-slonu-249039#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest241_shrnuti_llm_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz