Největší protestní shromáždění proti vlčí politice v Tyrolsku

  • 31. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • 243
Sdružení Save the Alps naplánovalo na 29. října 2022 protestní setkání proti současné vlčí politice v Lienzu v Rakousku. Řečníci byli politici z více stran, zástupci cestovního ruchu, starostů, zemědělci a nestranické zemědělské spolky.

Byla to pravděpodobně největší protestní akce proti vlkovi, která se kdy ve východním Tyrolsku konala.

stažený soubor (1).jpg

Organizátorka Birgit Strasser, sama chovatelka ovcí z Kartitsche, vysvětlila, proč kampaň zahájila společně se sdružením „Zachraňte Alpy“: „Vlk krvelačným způsobem zabil pět jehňat kolem mé ovce. Nebyla to rychlá, bezbolestná smrt, ale hodiny agónie.“

Cílem akce bylo přimět farmáře, myslivce, starosty a sdružení cestovního ruchu k užší spolupráci při hledání řešení a společného postupu proti vlkovi.

Asociace požaduje přístup k vlkům založený na faktech a ne na propagaci ochranářských organizací. Podle nového dokumentu IUCN je vlk klasifikován pouze jako potenciálně ohrožený a nehrozí mu vyhynutí. Na populaci vlka je tedy možné bez problémů biogeograficky nahlížet jako na populaci vc příznivém stavu.

„Zvířata neznají žádné svévolné uměle vytvořené státní hranice, žijí v biogeografických oblastech. Vlků je v biogeografické oblasti Evropy více než dost. Je tedy ospravedlnitelné, že se zóny bez vlků zřizují tam, kde není s přiměřeným úsilím možná absolutně spolehlivá ochrana stád,“ říká Klaus Sommeregger, mluvčí organizace Save the Alps a pokračuje: „ Současná vlčí politika zničí kulturní krajinu alpského regionu, pokud nedojde k rychlé změně kurzu! Naší nejvyšší prioritou je ochrana zemědělství a tím i ochrana naší kulturní krajiny s našimi pastvinami. Bez pasoucích se zvířat už nic z toho nebude existovat!"

Johannes Kraler, farmář na plný úvazek z Anrasu, musel letos oželet 148 roztrhaných nebo zabitých ovcí. Pro něj je to jasné: „Zemědělci už nemají perspektivu.“ Kolega Josef Gietl se vyjadřuje stejně: „O peníze mi nejde, je nejvyšší čas reagovat!“

Četní představitelé politiky a cestovního ruchu trvali na tom, aby se zasadili za změnu. Člen národní rady FP Gerald Hauser porovnal situaci například se Švédskem nebo Finskem, kde lze vlky střílet, protože ohrožují tradiční chov sobů. Předseda klubu List Fritz Markus Sint opět požadoval vyznačení tří zón, ve kterých lze vlka lovit.

Zástupce LHS Georg Dornauer, který byl připojen přes video, zdůraznil: „V Tyrolsku není místo pro velké dravce.“ Spolu s poslancem Martinem Mayerlem také oznámili, že chtějí změnit zákon o myslivosti a umožnit odstranění vlků.

https://www.krone.at/2844616

https://www.youtube.com/watch?v=Dp7b6ouRYIk

https://www.topagrar.at/protestversammlung-gegen-die-derzeitige-wolfspolitik-13221142.html