Muž proti vlkovi, Jean-Marc Moriceau

  • 16. října 2020
  • 2 minuty čtení
  • 508
Kniha Muž proti vlkovi. Autor Jean-Marc Moriceau

Jean-Marc Moriceau(1956), profesor univerzity v Caen, historik specializující se na historii francouzského venkova vydal v roce 2011 stěžejní knihu . Muž proti vlkovi: válka trvající dva tisíce let (L'Homme contre le loup. Une guerre dedeux mille ans)

Tento historik je největší odborník na vlky ve Francii a pravděpodobně nemá konkurenci v celé Evropě.

V archívech vyhledal několik tisíc dokumentů, které se vztahují ke konfliktu lidí a vlka ve Francii.

Po staletí nenáviděné zvíře se pro některé skupiny ve společnosti stalo nepochopitelně velmi uctívané, chráněné Bernskou úmluvou z roku 1989 a znakem biologické rozmanitosti.

"Provedl jsem průzkum, který nás vzal ze starověkého Řecka až do roku 2013. Nejprve v knize vysvětluji historický vliv vlka na ekonomiku, na venkovský život a zemědělství, ale také na obchod, průmysl, řemesla a města ", říká autor. "Vysvětlím, jak se člověk snažil před vlkem chránit, postupně ho zatlačit do divočiny a nakonec ho vyhladit. "

Znalosti historických souvislostí mu dovolují jasně se vyslovit k současné situaci, která je pro něj těžko akceptovatelná. Veřejně sympatizuje s postojem obyvatel venkova a chápe strach pastevců ze současného vývoje. K francouzské administrativě je velmi kritický.

https://www.ouest-france.fr/normandie/caen-14000/lhomme-contre-le-loup-de-jean-marc-moriceau-675327?page=3

http://www.unicaen.fr/homme_et_loup/index.php