Mnoho malých podniků chce kvůli vlkům hodit ručník do ringu - závěr studie společnosti Agroscope

  • 17. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • 233
Stres z vlčích útoků se stále zvyšuje. Mnoho zemědělců, kteří hospodaří na alpských pastvinách, chce hodit ručník do ringu. To je závěr studie společnosti Agroscope.

Soužití lidí a vlků v kulturní krajině je stále více konfliktní. To dokládá i zpráva vědecké společnosti Agroscope, kterou prezentovala na Zemědělské ekonomické konferenci Agroscope 2022. 4. října, Agroscope, Tänikon.

Švýcarska organizace Agroscope je spolkové centrum pro zemědělský výzkum a je přidruženo k Spolkovému úřadu pro zemědělství (FOAG). Agroscope významně přispívá k udržitelnému zemědělství a produkci potravin a nedotčenému životnímu prostředí, čímž přispívá ke zlepšení kvality života.

Společnost provedla mimo vyhodnocení oficiálních statistických čísel o růstu počtu útoků vlků a počtu zabitých zvířat také průzkum mezi 1000 farmáři v Alpách. Dochází k opouštění hospodářství a ke strukturální změně v počtu farem a počtu hospodářských zvířat. 11% zemědělců se již vzdává chovu dobytka. Mimo vliv obecních jevů, jako je stoupající věk sedláků a cena výrobků, je hlavní problém vzrůstající predace. Dochází ke změnám způsobu pastvy, která je náročnější na organizaci. Od roku 2000 klesl počet hospodářství až o 30 %.

V současné době je společnost v kritickém bodě. Podle toho, co se nyní stane, tak bude vypadat pastevectví a zemědělství za pár let.

https://www.agroscope.admin.ch/agroscope/de/home/aktuell/veranstaltungen/details/2022/id-1611_form.html

https://www.bauernzeitung.ch/artikel/tiere/fuehrt-die-wolfspraesenz-zur-aufgabe-vieler-alpbetriebe-444340

https://www.agroscope.admin.ch/agroscope/de/home/publikationen/suchen/neue-publikationen.html