Když hlídací psi hospodářských zvířat nesmí v noci štěkat

  • 26. října 2023
  • 3 minuty čtení
  • 329
Bylo by to k smíchu, ale je to k pláči, protože je to pravda. Jelikož sousedy v noci rušil štěkot pasteveckých psů na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlků, chovatelka je musí zamykat v době, kdy jsou nejvíce potřeba. Nezbývá než doufat, že i vlci půjdou v noci spát.

V německém Münsteru nedaleko nizozemských hranic zamítl Vyšší správní soud stížnost chovatelky na rozhodnutí nižší soudní instance z okresu Rhein-Sieg. V budoucnu musí na noc a o svátcích zavírat své hlídací psy.

Soud vlastně říká, že moderní vlk dbá na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Pryč jsou doby, kdy vlci lovili svou kořist v noci nebo dokonce o nedělích a svátcích. Dnešní vlk si chce také odpočinout, užít si volný čas, možná si najít koníčka a častěji spát.

Mladší šedé kožešiny si dokonce pohrávají se čtyřdenním týdnem, tak jako se o tom uvažuje v moderní EU.

Myslíte si, že to jsou jen pohádky?

Vůbec ne. Pohádky, které napsali bratři Grimmové jsou jen odlesk toho, jak nás informuje o běžné vlčí pracovní době včetně volných víkendů oficiálně a písemně stát.

Nejvyšší správní soud Severního Porýní-Vestfálska (OVG) v Münsteru v prvním říjnovém týdnu rozhodl, že vlci smějí lovit pouze ve všední dny mezi 6. a 22. hodinou. O nedělích a svátcích je také nutné dodržovat ze strany vlků siestu mezi 13. a 15. hodinou.

Podle soudu bude muset chovatelka pasoucích se zvířat v okrese Rhein-Sieg v budoucnu zavírat své psy na ochranu hospodářských zvířat mimo tyto časy, aby jejich štěkot neobtěžoval sousedy.

Soud svým rozhodnutím zamítl stížnost majitelky pasených zvířat proti rozhodnutí kolínského krajského soudu - přestože se její pastviny nachází uprostřed oficiálního vlčího území.

Pastevečtí psi samozřejmě nesmí při hlídání stáda štěkat, ale mohou jen tiše ukázat vlkům cestu zpět do lesa.

Abychom si správně rozuměli: Sousedům není co vyčítat. Neustálý psí štěkot vás otravuje a sedm psů jako v tomto případě udělá obrovský hluk. Strážní psi štěkají na vše, co považují za hrozbu. To je její práce.

A vlci primárně útočí ve tmě, ať už s tím soud souhlasí nebo ne.

Takže zamykat psy v noci je jako zakázat klenotníkovi spouštět v noci alarm a doufat, že zloději dodrží pracovní den od devíti do pěti. V důsledku toho by pravděpodobně brzy nezbyly ve městech žádné klenotnictví, protože jejich majitelé by skončili.

Ale to by bylo samozřejmě nerozumné a pro společnost špatné.

Šperky a klenoty jsou přece součástí naší obživy, na rozdíl od zemědělství a pastvin!

Sabine Leopold, ve čtvrtek 26. října 2023

https://www.agrarheute.com/land-leben/wolfsabwehr-herdenschutzhunde-nachts-bellen-duerfen-612399