Každodenní život pastevců na horských pastvinách

  • 9. července 2022
  • 3 minuty čtení
  • 293
V měsíci červnu se pastevci a chovatelé usadí na horských pastvinách v oblasti Isère a stráví tam se svými stády celé léto.

Pastevec Didier Joannais a jeho rodina tak obhospodařují 350 krav pro 10 chovatelů na horské pastvině ve Valbonnais, pro mnohé v prostředí snů. " Přijeli jsme minulý týden a zůstaneme do začátku října. Nejdříve zkontrolujeme stav ohradníků a poté zdravotní stav krav. Každé stádo identifikujeme barevnou značku, abychom mohli odlišovat zvířata každého chovatele ,“ říká Didier Joannais.

Horská pastvina Didiera Joannaise se nachází v nadmořské výšce mezi 1600 a 2000 metry nad mořem na katastru čtyř obcí: Saint Michel en Beaumont, Valbonnais, Sainte-Luce a Entraigues.

„Zejména turistů je tu poslední roky enormní množství. To má katastrofální dopad na hospodaření na pastvinách. Mimo jiné jsou tu i paraglidisté, kteří plaší stáda. Někteří vegani nám řekli, že jsme zločinci ,“ povzdechne si manželka Angelika, „ mnoho lidí nedokáže pochopit, že můžeme milovat naše zvířata, chovat je s láskou a nakonec přijmout, že skončí na talíři, protože k tomu je chováme ."

Chovatelé a pastevci musí stále více zvládat přítomnost vlků. Loni Didier a Angelika přišli kvůli vlkům nejméně o 11 krav. „Několik chovatelů letos nechtělo přivést svá zvířata na horské pastviny ", stěžuje si Didier Joannais. Kvůli vlkům se musí najmout další lidé na hlídání a kontrolu stáda.

" Odškodnění nic neřeší ," povzdechne si Angelika. " Zaprvé to představuje třikrát nic ve srovnání s cenami našich produktů, když nemůžeme dojit krávu až do konce sezony. A pak to nebere v úvahu všechny nepřímé ztráty: více práce, dohledu, jiných metod chovu, protože už se k našim zvířatům nepřibližujeme stejně. Například jsme přestali odrohovat krávy a to nám komplikuje každodenní práci. Už tam nemůžeme vzít pastevecké psy, protože krávy jsou nervózní, berou ho jako vlka atd. “

Žít celé léto na horských pastvinách také znamená žít částečně izolovaně. Nepochybně v nádherném prostředí, ale tam, kde je telefonní a internetová síť přinejmenším omezená (musíte jít 200 m od chatky, abyste získali trochu sítě) a pro teenagery to není vždy snadné. I když tři dcery - Léa 17 let, Clara 12 let a Célia 4 roky - jsou velmi šťastné, že stráví prázdniny v tomto vysněném prostředí. “Vystačíme si s tím, co máme, jezdíme do hor, hodně fotím, hlavně západy slunce ,“ říká Léa v první třídě internátní školy v Annecy. " O víkendu se nemůžu dočkat, až se vrátím a znovu zajdu na horské pastviny. Moji přátelé to vždy nechápou, říkají mi „to jsou jen hory“, ale je to pro mě smysl života.“

https://www.francebleu.fr/infos/agriculture-peche/le-grand-format-de-france-bleu-isere-une-nuit-en-alpage-le-quotidien-des-bergers-1656522577