Jsem proto, aby vlk v ČR byl , ale pouze v jádrových územích NP a CHKO

  • 3. ledna 2023
  • 3 minuty čtení
  • 440
Prolog: Anna-Caren Sätherberg, švédská ministryně venkova, nedávno řekla veřejnoprávní stanici SVT: „Vidíme, že populace vlků každým rokem roste, a tímto nařízeným odstřelem chceme zajistit, že se nám podaří dosáhnout cíle maximálního počtu vlků stanoveného parlamentem."

Nikdo asi nebude protestovat proti názoru, že Švédové mají velmi dobrý vztah k přírodě o obecně k životnímu prostředí.

Proč tedy přikročili k tak drastickému omezení vlčí populace v zemi ?

Zatímco v Česku byli vlci vyhubeni koncem 19. století, ve Švédsku byli poměrně rozšířeni do r. 1820 , kdy došlo k obrovské tragédii. Během tří měsíců vlci roztrhali v hornickém městečku Gysinge ,asi 190 km od Stockholmu, devět dětí a patnáct lidí napadli.

Následoval obrovský šok ve společnosti a odlov vlka byl zcela uvolněn.
V r. 1966 bylo oficiálně uvedeno, že vlk ve Švédsku byl vyhuben.

Přestože je Švédsko členský stát EU a i zde platí Směrnice o ochraně ohrožených živočichů, velkých šelem, zůstali Seveřané opatrní a na současné ataky vlčích smeček na hospodářská zvířata reagovali zcela opačně než AOPK ČR (s hordou vlkomilů v zádech) a přistoupili k preventivnímu opatření - rozsáhlému lovu vlků.

Teď trochu čísel - dnes se populace skandinávských vlků skládá z asi 300 jedinců rozdělených do asi 40 rodinných skupin (také nazývaných smečky), z nichž většina se nachází ve střední části Švédska.

V ČR je oficiálně přiznáno 23 vlčích teritorií (smeček) , pouze na Broumovsku se letos narodilo minimálně 20 vlčat.

Zatímco rozloha Švédska je 528 447 km² , ČR má ubohých 78 870 km², tedy asi sedminásobně méně.
Počet vlčích teritorií však je srovnatelný 40:23 , tedy asi 1/2.

Plyne z toho jediný a nevyvratitelný důkaz o tom, že v ČR máme "převlkováno" a na místě by byl stejný přístup státních orgánů jako ve Švédsku.
To bychom se ovšem nesměli nacházet v českém Absurdistánu, kde vlk požívá absolutní ochrany a farmáři deklasovaní vlčími ataky z Čech a Moravy jsou vydáni vlkům na milost a nemilost s požehnáním úřadů. V Česku ubývají ovce po tisících. Farmáři to s vlkem už vzdávají.
"Tato čtyři selata jediná přežila. Ostatních deset vlci zabili,“ ukazuje do výběhu na jednom ze šumavských kopců Miloslav Puchta z Ekofarmy Svinná nedaleko Javorné.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/vlci-utoky-zvirata-20210302.html
Celkově Agentura ochrany a přírody eviduje od ledna do srpna 174 útoků vlků na hospodářská zvířata.

Stejně jako s vytrávením Bečvy tak čekáme na český Gysinge ? Kdo se potom ujme role Spasitele a rodičům dětí vysvětlí, že to "myslíme dobře"?

Jsem proto, aby vlk v ČR byl , ale pouze v jádrových územích NP a CHKO, jinde by mělo být umožněn jeho odlov či odchyt.
Škody , které přímo či nepřímo napáchal lze měřit ne milióny ,ale spíše stamilióny Kč , zejména v dopadu na pastevectví, farmáře a v neposlední řadě i na kulturní využití krajiny.

Pro vlkomily : Není známo, že by vlk v Gysinge byl psím hybridem , tedy
nějakou formou křížení mezi psem a vlkem

Kdo se chce dozvědět více : https://vlktravunezere.cz/
https://www.wildsweden.com/about/facts-about-wolves
https://sv.wikipedia.org/wiki/Gysingevargen

Miroslav Vinkler

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-svedsku-zacal-nejrozsahlejsi-lov-vlku-od-roku-2010-usmrceno-jich-smi-byt-75