"Je nemožné přijmout ochranná opatření, která fungují"

  • 18. listopadu 2022
  • 2 minuty čtení
  • 273
Klosters je obec ve švýcarském kantonu Graubünden v sousedství známého Davosu. V Klostersu po opakovaných vlčích útocích na zabezpečená stáda ukončili předčasně pastvu 1300 ovcí koncem srpna. Pro starostu Hansueliho Rotha je to tragédie. V rozhovoru říká, že se komunita cítí bezmocná.

Hansueli Rothe, kolik ovcí bylo zabito ve vaší komunitě v posledních týdnech?

Přesné číslo říct neumíme, ale podle prvních sčítání chybí více než 100 ovcí. Nejhorší je, že útoků v posledních dnech extrémně přibylo. Nyní je to až 16 útoků denně.

A co pastevci?

Byli v takovém stresu, že si museli přiznat, že už tu práci nezvládají. Strach je tak velký, protože tam každým dnem leží víc a víc mrtvých ovcí. Jsou to hrozné obrázky. Pastevci se střídali v noci u ovcí v naději, že vlka vyděsí. Ale to bylo k ničemu.

Kolik vlků je odpovědných za tuto tragédii?

Zatím mluvíme o páru vlků. Až do neděle nic nenasvědčovalo tomu, že jde o smečku.

Ve zprávě o útocích úředníci napsali, že ochrana stáda byla příkladná. Tak proč tam bylo tolik úspěšných útoků?

Ovce byly oploceny a byli tam hlídací pastevečtí psi. Ovce se navíc v noci zaháněly do ohrad. To je obrovské úsilí a přesto se pravidelně objevují další útoky. Udělat ochranná opatření, která stále něco nového přinášejí proti vlkům, je téměř nemožné. Vlci jsou chytrá zvířata. My se jim nevyrovnáme.

Jaké jsou dopady omezování pastvy na region?

Když necháte vlky dále útočit, pastevci už k nám nebudou chodit se svými ovečkami a v Alpách se už nebude hospodařit. Stanou se divočinou. Máme neuvěřitelně krásné Alpy a investovali jsme do nich miliony. Vlci to ničí. Nepožadujeme, aby byl vlk úplně vymýcen. Vlci by měli mít své místo, ale měli by být regulováni. Počet vlků v kantonu v současnosti překračuje práh únosnosti. Téměř všude v kantonu je situace stejně napjatá jako tady. Jako horská komunita máme pocit, že nás federální vláda nebere vážně. V nížinách člověk nevidí, že následky přítomnosti vlka jsou zničující.

https://www.fm1today.ch/ostschweiz/graubuenden/fast-unmoeglich-schutzmassnahmen-zu-ergreifen-die-etwas-bringen-147732800