Jaké počty vlků přiznává stát Evropské komisi?

  • 7. května 2023
  • 2 minuty čtení
  • 252
5.května 2023 byl termín, do kterého měly být v Bruselu předloženy údaje o národní populaci vlků. Hodně na tom závisí budoucí zacházení s vlky.

Jak víme, klasifikace vlka jako ohroženého druhu v příloze IV Směrnice o stanovištích také stojí v cestě uvolnění pravidel pro odstraňování a řízení populace vlků. Důvodem je skutečnost, že dosud nebyl na národní a evropské úrovni oficiálně stanoven žádný „příznivý stav ochrany“ vlků, na který se odvolávají jejich zastánci.

Evropská komise chce nyní prozkoumat, zda je vlk v Unii skutečně stále tak vzácný a ohrožený, jak ochranáři často tvrdí.

Sběr údajů o evropské populaci vlků v celé EU běžel do 5.května 2023.

To je termín, do kterého musí všechny členské státy v Bruselu předložit informace o svých národních populacích, počtu útoků vlků na domácí a hospodářská zvířata a nákladech na prevenci.

Na tomto základě má být mimo jiné přehodnocena klasifikace vlka jako ohroženého druhu v příloze IV Směrnice o stanovištích. To by byl první krok k regulovanému řízení počtu vlků.

Usnesení Evropského parlamentu z podzimu 2022 ukládá změnu přístupu k vlkům na úrovni celé EU. Komise EU v něm byla požádána, aby „neprodleně vypracovala hodnotící postup, který umožňuje změnit stav ochrany vlků v určitých regionech, jakmile je dosaženo požadovaného stavu ochrany“.

Kdo připravil za náš stát zprávu o vlcích pro Brusel?

Jaké čísla poslali naši úředníci pro Evropskou komisi jako podklad pro rozhodování?

https://www.topagrar.com/rind/news/aktionsbuendnis-lemke-muss-wolfszahlen-fristgerecht-an-bruessel-liefern-13374311.html

https://info.bml.gv.at/themen/landwirtschaft/eu-international/eu-kommission-will-wolfsbedrohung-analysieren.html

https://www.eppgroup.eu/newsroom/opinions/more-predators-should-mean-changes-in-their-protection

https://www.forum-natur.de/ziele/

https://www.topagrar.com/themen/woelfe-in-deutschland-10105664.html

https://www.thenationalnews.com/world/europe/2023/01/31/wolf-that-killed-ursula-von-der-leyens-pony-living-on-borrowed-time/