Jaká je aktuální pozice vlka v Evropské unii?

  • 28. února 2024
  • 2 minuty čtení
  • 272
Diskuse mezi komisí a členskými státy o snížení ochranného statusu problémových vlků v EU pokračují před důležitým jednáním ministrů životního prostředí EU na konci března 2024.

Bruselský návrh Evropské komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou si klade za cíl změnit status ochrany vlka z „přísně chráněného“ na „chráněný“, a umožnit tak členským státům flexibilnější opatření pro řízení populace vlků.

Poslanci Jérémy Decerle (francouzský centrista), Bert-Jan Ruissen (nizozemský konzervativec) a prezident zemědělského výboru Evropského parlamentu Norbert Lins (německý křesťanský demokrat) vyzvali členské státy, aby rychle přijaly rozhodnutí, aby bylo možné požádat o revizi Bernské úmluvy.

Tato revize je předpokladem pro úpravu příloh evropské Směrnice o stanovištích. Rozhodnutí je ale v rukou ministrů životního prostředí, kteří jej projednají na svém jednání 25. března 2024 a musí rozhodnout kvalifikovanou většinou.

Česká republika podle předběžných informací nebude proti snížení ochrany vlků.

Belgický ministr zemědělství David Clarinval (Belgie právě předsedá v Radě Evropské Unie) informoval svého kolegu odpovědného za životní prostředí Alaina Marona, že mezi ministry zemědělství je téměř jednomyslná shoda pro snížení ochrany vlků.

“Brzy se to dozvíme výsledek, protože o tom budeme s členskými státy jednat v příštích dnech », uvedl Humberto Delgado Rosa odpovědný za biodiverzitu na Generálním ředitelství pro životní prostředí Evropské komise. Pokud návrh podpoří sedmadvacítka, měla by Evropská komise předložit svůj návrh na 44. zasedání Stálého výboru Bernské úmluvy, které se bude konat od 2. do 6. prosince 2024. Mohla by také požádat o konání výjimečné setkání na konci prvního pololetí. V to doufají europoslanci zemědělského výboru.

https://www.sillonbelge.be/12419/article/2024-02-27/vers-une-revision-du-statut-de-protection-du-loup-dans-lue

https://commission.europa.eu/index_cs

https://www.lemonde.fr/planete/article/2024/01/09/l-union-europeenne-tentee-de-baisser-le-niveau-de-protection-du-loup_6209731_3244.html