Jak se chová smečka psů?

  • 10. ledna 2021
  • 3 minuty čtení
  • 646
Psi se ve smečce chovají úplně jinak než samostatně. „Může se v nich probudit lovecký pud. Stačí, aby jedno zvíře bylo více agresivní, a strhne ostatní,“ řekl šéf plzeňského Boxerklubu Daniel Fojtík.

Pořízení pasteveckých psů na ochranu stád může nezkušené majitele dostat do složité situace.

Majitelce smečky psů, která napadla pracovníka plynáren, hrozily až čtyři roky vězení.

Předloni v prosinci zaútočila na zaměstnance plynárenské firmy Martina B. smečka psů. Šestice agresivních boxerů se tehdy na 45letého montéra vrhla při práci v terénu u Břas na Rokycansku a zle ho zranila. Muž se z posledních sil vyškrábal na strom a to mu nejspíš zachránilo život.

Zvířata utekla místní chovatelce Ivetě K. při venčení. Za těžké ublížení na zdraví ji minulý měsíc potrestal rokycanský soud dvouletou podmínkou. Soud případ neprojednával v klasickém hlavním líčení, ale rozhodl od stolu takzvaným trestním příkazem. Svůj verdikt tak nemusel odůvodňovat.

„Do smrti na ten útok nezapomenu. Nikomu bych nic podobného nepřál. Mrzí mě, že vzhledem ke způsobu procesu jsem nemohl být s obviněnou ženou konfrontován v soudní síni tváří v tvář,“ reagoval na rozsudek Martin B.

Výši trestu nechal bez komentáře. Pozastavil se ale nad tím, že ani krvavá zranění, která po útoku utrpěl, nebyla pro soud dostatečně pádným argumentem k nastolení opatření, jež by dalšímu opakování incidentu ze strany majitelky psů zamezila.

"Neumím si představit, jak by z nezáviděníhodné situace, v níž jsem se bez jakéhokoliv přičinění ocitl, vyvázlo například malé dítě či starý člověk,“ uvedl poškozený muž, který se z následků útoku léčil více než měsíc.

K události došlo 6. prosince dopoledne. K muži přiběhla celá smečka boxerů. Nereagovali na povely ženy, která se je snažila přivolat k sobě. „Začal doslova divoký rej. První pes se mi zakousl do nohy a postupně se k němu přidali další. Strhli mě na zem a slyším, jak ta žena na mě křičí, abych se co nejrychleji pokusil zvednout, že na zemi zůstat nemohu. Chránil jsem si rukama obličej, kousance ale rychle přibývaly,“ vybavoval si Martin B. dramatické okamžiky.

„Plival jsem krev a pozoroval stále neúnavně dorážející hordu boxerů. Jejich majitelka postupně získala kontrolu nad prvními třemi psy a odvedla je do auta. Asi po čtvrthodině se vrátila pro zbývající trojici. Slezl jsem ze stromu, dobelhal se ke svému vozidlu a přivolal záchranku,“ uzavřel Martin B.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/plynare-potrhali-psi-majitelka-vyvazla-s-podminkou-40347362#seq_no=3&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=qRekgCEElRo-202101092311&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz