Jak přežít útok vlka

 • 3. listopadu 2022
 • 4 minuty čtení
 • 430
Vlci jsou nebezpeční a silní predátoři. Obecně nejsou prvoplánově vůči lidem agresivní, ale není nic špatného připravit se na nejhorší, pokud se ocitnete na jejich území.

Útěk před útokem

Vyhněte se místům, kde byli viděni vlci. . Pokud uvidíte vlka dříve, než on uvidí vás, vraťte se potichu zpět. Zůstaňte ve střehu. Pamatujte: tam, kde je jeden vlk, jsou jistě poblíž další vlci. Vlci někdy cestují sami, ale téměř vždy loví ve smečkách.

;;.png

Pomalu couvejte. Pokud vás vlk uvidí, pomalu couvejte. Vždy udržujte oční kontakt a neotáčejte se k němu zády. Pokud se ocitnou za vámi, jejich kořistnické instinkty by se mohly znovu objevit. Pomalu couvejte, aniž byste spustili oči z vlka.

ččč.png

Neutíkej pryč. Vlci jsou rychlejší než vy, zvláště v lesích. Také běh spustí jejich lovecké instinkty. Pokud vás vlci nepronásledovali dříve, je pravděpodobné, že začnou, pokud budete utíkat.

qqq.png

Jak reagovat v případě útoku

Jednejte agresivně a nahlas. Pohybujte se směrem k vlkovi, dělejte hluk, křičte a tleskejte rukama. Pokračujte v agresivitě, aniž byste přestávali vydávat hluk. Udržujte s vlkem oční kontakt a neotáčejte se k němu zády [1] .

 • S vlky se snažte bojovat jen tehdy, když opravdu nemáte na výběr. Vlci jsou silní a chytří, se silnými čelistmi a zabijáckými instinkty. Je pravděpodobné, že se o jednoho vlka budete moci postarat sami, ale rozhodně se nechcete ocitnout tváří v tvář smečce [2] .
 • Zhluboka se nadechněte a snažte se zůstat v klidu. Vlci cítí strach. Pokud propadnete panice, můžete zmrznout nebo utéct a ztratit kontrolu.

řřř.png

Braň se. Pokud vlci zaútočí, odrazte je klacky, kameny, medvědím sprejem nebo jakoukoli zbraní, kterou máte k dispozici [3] . Hledejte snadno ubránitelné místo: postavte se zády ke stromu nebo velké skále. Vlci nesmí skončit za vámi.

+ě.png

 • Nesnažte se zneviditelnit nebo se schoulit do polohy plodu. Nezabrání to vlkům, aby vás zabili. Vlk v útočné pozici se většinou zastaví pouze tehdy, když ho zastrašíte a představíte se jako větší hrozba, než si uvědomuje.

Zůstaň ve střehu. Pokud se pokusíte utéct, udělejte to klidně a rychle. Vylezte na strom, skálu nebo jiné vyvýšené místo. Pokud je to možné, vstupte do blízkého auta nebo domu [4] .

 • Vlk možná stále slídí poblíž vás nebo vašeho tábora a hledá druhou šanci. Pokud má vlk velký hlad, pokusí se na vás znovu zaútočit.

Zůstaňte ve skupině. Pokud jste skupina napadená vlky, držte všechny děti a zraněné lidi uprostřed. Když vlci zaútočí na skupinu kořisti, útočí na nejslabší článek: na mladé, staré nebo nemocné. Bez důvodu byste se neměli rozdělovat. Ujistěte se, že se všichni dívají jiným směrem, aby vás vlci nepřekvapili.

čšř.png

 • Vlci se snaží najít nejslabší článek ve skupině kořisti. Všichni vás vidí jako kořist. Děti jsou častěji napadeny, protože jsou nejmenší a nejslabší. Když vlci útočí na člověka, jsou to v naprosté většině případů děti [5] .
 • Arktičtí vlci tak loví pižmoň. Zpovzdálí sledují stádo a čekají, až se křídlo otevře, když jednoho z dospělých vyruší pozornost. Poté se smísí se stádem, aby chytili nejslabšího jedince.

Dávejte pozor na svého psa. Pokud chodíte se svým psem na vlčí území, mějte ho pod dohledem. Sesbírejte mu trus, zabraňte mu v hluku a nenechte ho jen tak někde močit. Všechny tyto věci budou vlky přitahovat a budou vás a vašeho psa vnímat jako vetřelce. Vlci a domácí psi používají moč a trus (kromě otisků drápů a pachů, které se povalují kolem) k označení svého území. Vlci mohou napadnout psa, pokud si myslí, že zasahuje do jejich území.

Tipy a rady

 • Osamělí vlci se na vás jen zřídka pokusí zaútočit přímo. Zkuste vypadat vyšší a hrozivější tím, že natáhnete ruce, zamáváte bundou a budete držet věci v rukou. Vlci se přirozeně bojí lidí.
 • Pokud se vás vlci pokusí napadnout, neutíkejte! Tato zvířata se vyvinula k pronásledování prchající kořisti a útěk by pouze aktivoval jejich přirozené lovecké instinkty.
 • Vlci svá mláďata velmi chrání, vyhněte se jim!
 • Nechovejte se k vlkovi, jako by to byl pes domácí. Vlčí čelist může vyvinout tlak 0,75 kg/cm², což je mnohem bolestivější než kousnutí průměrného psa!
 • Pokud v zimě nebo na jaře zahlédnete ve svém okolí vlka, pravděpodobně se jedná o mladého vlka, který nedávno opustil svou smečku a je nezkušený. Může na vás být zvědavý, což je normální. Je vhodné ho vyděsit, aby už nepřicházel.
 • Cestujte určitě ve skupině. Budete mít větší šanci vlka odehnat.
 • Vlci, stejně jako většina predátorů, upřednostňují své zdraví před potenciálním jídlem. Pokud je dokážete přimět, aby si uvědomili, že jste spíše nebezpečný nepřítel než snadná kořist, obvykle si udrží odstup.
 • Pokud při procházce narazíte na vlka, pomalu a tiše couvejte. Nikdy se k vlku nepřibližujte, mohl by vás napadnout nebo kousnout. Pamatujte, že toto je divoké zvíře a divoká zvířata jsou nepředvídatelná!

https://fr.wikihow.com/survivre-%C3%A0-une-attaque-de-loups