Hejtmanem Martin Červíček o vlčí problematice

  • 12. května 2022
  • 2 minuty čtení
  • 334
Jak Královéhradecký kraj přistupuje k problematice vlků a střetů chovatelů ovcí a ochránců přírody?

Aleš Erber hovořil letos na jaře s hejtmanem Královéhradeckého kraje Martinem Červíčkem. Desátý díl seriálu Blíže k přírodě se mimo jiné věnoval vlčí problematice v tomto kraji.

„Měl jsem možnost mluvit s chovateli na Broumovsku. Když jsou ovce uměle drženy ve stájích místo aby se pásly, tak mám pocit, že se svět zbláznil. Není to jen jeden kus, který je napadený vlkem a chovatel za to dostane nějakou náhradu, ale je to jejich život. Ty ovce se jim rodí v jejich rukou a pak vidí následky, když vlk zaútočí. Na druhou stranu si uvědomuji, že ochrana vlka by měla být v určité rovnováze.

Proto jsem rád, že jsme chovatele, ochranáře, různé zájmové skupiny a hlavně ministerstvo zemědělství a životního prostředí posadili k jednomu stolu, kde jsme řekli, že to je problém regionu a že to pravděpodobně bude problém v celé České republice. Respektujeme ochranu vlka, ale musíme také respektovat ochranu postiženého chovatele. Kde je ta hranice?

Naše řešení je určit zabezpečení stáda, financovat takové opatření. V momentě, kdy takové opatření vlk překoná, tak je něco špatně. Pak je řešením výjimka, která umožní odstřelení takového vlka.

Na tom se musí shodnout chovatelé i ochrana přírody s ministerstvem zemědělství a životního prostředí.“

https://www.youtube.com/watch?v=Nmbf6RpMcfE