Filmaři nechtěně vyvrátili pohádky ochránců vlků.

  • 22. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení
  • 357
Sedm světů, jedna planeta. To je špičkový přírodovědný seriál, nádherná dokumentární série od BBC. Zachytit na kameru skrytá zákoutí přírody včetně tajů zvířecí říše, která „neskáče, jak si režisér přeje,“ je neuvěřitelně složité. To dokládá také díl, který se věnuje vlkům v Itálii.

Filmaři se na radu vlčích aktivistů vypravili vysoko do lesů a hor, aby nafilmovali život vlků. Několik dní trávili v mrazivém počasí v nevlídných podmínkách s nadějí, že se jim podaří nafilmovat divoké vlky v jejich přirozeném prostředí.

K jejich rozčarování se žádný vlk neobjevil. Režisérka této episody Ciri Cashellová se smiříla s tím, že se vlky nafilmovat nepodaří.

Nakonec její štáb vysvobodil jeden místní chovatel ovcí. „Když chcete pozorovat vlky, tak musíte jít k vesnici. V horách žádní vlci nejsou. Zrovna dnes v noci jsem přišel o další ovcí po útoku vlků“.

Filmaři přestěhovali svou techniku k vesnici nedaleko místa útoku a hned první večer mohli nafilmovat vlčí smečku v akci.

Pro dnešní vlky v urbanizované a zároveň intenzivně zemědělsky využíváné krajině je přirozené pohybovat se v blízkosti lidí, a ne honit někde v lese zvěř.

To je důsledek současné politiky absolutní ochrany vlků, kteří ztratili dřívější přirozenou plachost.

https://zoom.iprima.cz/priroda/sedm-svetu-jedna-planeta

https://www.iprima.cz/tv-program/2023-06-10

Sedm světů, jedna planeta: Ze zákulisí, Prima ZOOM, 10.6.2023