Ekologické organizace jsou ve sporu kvůli přístupu k vlkům

  • 17. ledna 2023
  • 2 minuty čtení
  • 321
Švýcarský Parlament uvolňuje pravidla na ochranu vlků – bylo rozhodnuto o regulaci populací.

Po tomto rozhodnutí vlády jsou zavedena nová pravidla pro regulaci populace vlků. 13. prosince 2022 řešila Národní rada poslední rozpory se Státní radou v novelizovaném zákonu o myslivosti. Kantonům má být povoleno regulovat vlky od 1. září do 31. ledna se souhlasem federální vlády. Střelba má zabránit škodám a ohrožení, ale nesmí ohrozit obyvatelstvo. Návrh je novým pokusem o revizi zákona o myslivosti ve Švýcarsku. Vlci mají být zastřeleni dříve, než způsobí škodu.

Po tomto rozhodnutí zavládla mezi ochránci vlků panika. Došlo k jednání o dalším postupu a případných protestech proti tomuto zákonu.

Po zvážení všech úhlů pohledů na přítomnost vlků ve švýcarské přírodě a další vývoj došlo k zásadnímu rozkolu mezi ekology.

Velké ekologické organizace proti tomuto zákonu protestovat nechtějí a referendum proti zákonu o myslivosti nepořádají.

Jedná se například o organizace Pro Natura, WWF, skupina Wolf Switzerland a BirdLife. Sice kritizují revidovaný zákon o lovu, ale chápou, že regulace vlků je nutný předpoklad pro budoucnost.

„Rozhodující je soužití lidí a vlků. Jedině tak se vlk bude moci vyvíjet v souladu s novým zákonem o myslivosti a zůstane nedílnou součástí zdejšího zvířecího světa,“ věří velké ekologické asociace ve společném prohlášení.

To ale rozčílilo některé militantní zastánce vlků.

Pár dní poté, co velké ekologické organizace oznámily, že nebudou pořádat referendum proti nové revizi zákona o myslivosti (JSG), se malé organizace vlčích aktivistů rozhodly napadnout postoje svých větších kolegů. V prohlášení se vyjádřilo sedm malých organizací z oblasti ochrany přírody, které co nejdůrazněji kritizovaly rozhodnutí Pro Natura, skupiny Wolf Switzerland, BirdLife a WWF a zahájily sběr podpisů pro referendum proti přijatému návrhu revizi zákona o myslivosti, který umožňuje odstřel vlků.

Postoj k vlkům rozděluje celou společnost. To dělá starosti i některým ekologům. Kvůli nekritickému přístupu k vlkům ztrácejí některé organizace podporu veřejnosti. Hlavně ve venkovských oblastech je vlk velký a viditelný problém. To se negativně projevuje na jejich projektech v jiných segmentech ochrany přírody.

Zastánci krajních názorů ze strany vlčích aktivistů jen oddalují řešení, které bude přijatelné pro většinu aktérů.

https://www.bauernzeitung.ch/artikel/agrarpolitik/parlament-lockert-die-regeln-zum-wolfsschutz-die-bestandsregulierung-ist-beschlossen-453500

https://www.bauernzeitung.ch/artikel/agrarpolitik/die-umweltverbaende-ergreifen-nicht-das-referendum-gegen-das-jagdgesetz-457450

https://www.bauernzeitung.ch/artikel/agrarpolitik/david-gegen-bauernlobby-kleine-verbaende-ergreifen-referendum-gegen-das-jagdgesetz-457771