Co s problémovým pasteveckým psem?

  • 21. prosince 2022
  • 3 minuty čtení
  • 345
Bohužel mnoho z těchto nezvladatelných pasteveckých psů je dlouho chováno v kotcích či na řetězech a nakonec končí u veterináře v eutanazii.

Aktivisté a nevládní organizace na ochranu přírody, životního prostředí a ochrany vlků požadují rozšíření vlků všude. Tyto skupiny přitom deklarují, že chtějí i pasoucí se zvířata. Soužití vlků a pasoucích se zvířat je podle současné propagandy možné pouze při správné ochraně hospodářských zvířat. K této ochraně hospodářských zvířat by měli být využíváni i pastevečtí psi na ochranu hospodářských zvířat. Co se ale s těmito psy stane, když to pastevec vzdá, mladí psi nejsou vhodní na ochranu stáda nebo představují jiné problémy?

V Rakousku existuje klub, který se přesně o tyto psy stará. Provozovatelé tohoto speciálního útulku říkají: "Každý den dostáváme dotazy, zda můžeme přijmout více psů, bohužel musíme odmítnout. Diskuse o problémech s vlky učinila tyto psy ještě módnějšími."

V celém Rakousku nejsou žádné kontaktní osoby pro pastevecké psy v nouzi a téměř žádné vhodné nouzové ubytování pro tyto obry psího světa. Secure Base je jediné kontaktní místo v Rakousku, které se specializuje čistě na psy na ochranu hospodářských zvířat; Na farmě ve Frantschachu se starají pouze o psy těchto plemen.

V „normálních útulcích pro zvířata“ se tito psi téměř nikdy nemohou stát dobře vychovaným, sociálně kompetentním psem. Jakmile byly zjištěny problémy s chováním, nastal velký neřešitelný problém pro celý útulek. Zaměstnanci a dobrovolníci v útulku mají obvykle příliš málo odborných znalostí. Kromě toho má na tato majestátní zvířata devastující vliv neklidný každodenní život v útulku a nedostatek vhodné práce.

Aby ušetřili některé psy tohoto osudu, založili manželé Lippitzové spolek a koupili a rozšířili farmu ve Frantschachu. Sdružení „Secure Base Competence Promotion for Livestock Protection Dogs“ existuje od roku 2016 a je financováno výhradně z jejich vlastních kapes. Sdružení nemá žádné státní dotace ani dotace.

Za projektem stojí Konrád Lipitz s manželkou Sissy Lippitzovou, dcerou Syrinou Lippitzovou a synem Simonem Lippitzem.

V posledních letech bylo prostřednictvím sdružení úspěšně a trvale resocializováno a umístěno 51pasteveckých psů na ochranu hospodářských zvířat, z nichž všichni byli před přijetím traumatizováni nebo měli problémy s chováním.

Dnes jsou tito psi naivně a neodborně masově doporučovaní nezkušeným chovatelům, kterým působí mnoho problémů. Proto je škoda, že stát nepodporuje více podobných míst, kde můžou dostat šanci na další život.

V loňském roce bylo kvůli bezpečnosti okolí pro pastevecké psy vybudováno a oploceno 14 velkých výběhů o rozloze 40–600 m² a 2 000 m² volného prostoru a také 8500 m² oplocení pozemku s výškou 2,20 m se zabezpečením proti přeskočení. Celý areál je dvojitě oplocený.

https://www.securebase.eu/

Rozhovor se Sissy Lippitz:

https://www.youtube.com/watch?v=4TwEmMoeawc