Chov zvířat na venkově vadí. Chovatel musí odškodnit sousedy za bučení a zápach krav

  • 16. prosince 2023
  • 2 minuty čtení
  • 234
Kasační soud zamítl ve čtvrtek 7. prosince 2023 odvolání Vincenta Verschuereho, chovatele dojnic sídlícího ve vesnici Saint-Aubin-en-Bray ve Francii, který byl v roce 2022 odsouzen k zaplacení 106 000 eur jako náhradu škody svým sousedům, kteří podali stížnost na obtěžující hluk a zápach jeho krav.

"Je to velké zklamání, je to rána pro mou víru ve spravedlnost", reagoval Vincent Verschuere ve čtvrtek 7. prosince na konečný rozsudek.

"Pokud jsme šli na kasaci, bylo to proto, že jsme měli naději na spravedlivý rozsudek. Nelitujeme naší snahy. Velkým zklamáním je výsledek, který nesplnil naše očekávání,“ říká 34letý chovatel, který stojí v čele své farmy od roku 2009.

Farmář u soudu tvrdil: „Snažil jsem se respektovat všechna pravidla. Myslím, že je normální, když na venkově je čas od času cítit hnůj nebo slyšet bučení krávy. Kam máme dát naše zvířata?"

Ale místní obyvatelé si přesto stěžovali na zápach a hluk od krav a obrátili se na soud.

Vincent Verschuere ujistil soud ve svém odvolání už v říjnu 2022, že stěžujícím si místním obyvatelům byla od něho vyplacena náhrada, celkem 106 000 eur. Vzal si na to sedmiletý bankovní úvěr a dostal pomoc 40 000 eur z regionu Hauts-de-France, bez které by musel skončit s hospodařením.

Na podporu Vincenta Verschuereho demonstrovali úředníci i další farmáři. Během protestu chtěli vybrat finance potřebné na splacení pokuty. Na sociálních sítích začala rozsáhlá kampaň na podporu chovatele. Lidé, kteří nesouhlasí s rozhodnutím soudu, se setkali na demonstraci v Beauvais, hlavním městě departementu.

„Všichni stojíme za Vincentem. Musíme bojovat za jeho práva a držet při sobě,“ prohlásil Luc Smessaert, viceprezident Národní federace farmářských svazů (FNSEA). Za chovatele se postavili také přední politici, například prezident departmentu Nadège Lefebvre nebo prezident regionu Hauts-de-France Xavier Bertrand.

„Vyzýváme tímto všechny, kteří mají rádi venkov, aby se k nám přidali,“ sdělil předák odborových zemědělských svazů.

https://www.bfmtv.com/societe/oise-un-eleveur-definitivement-condamne-a-payer-106-000-euros-pour-le-bruit-et-l-odeur-de-ses-vaches_AD-202312070685.html

https://france3-regions.francetvinfo.fr/hauts-de-france/oise/la-condamnation-de-l-eleveur-vincent-verschuere-pour-nuisances-confirmee-par-la-cour-de-cassation-c-est-une-grande-deception-2886143.html

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-pokuta-farmar-chov-krav.A231215_084712_zahranicni_misl