Bude rok 2024 rokem vlků nebo ochrany pasených zvířat?

  • 30. prosince 2023
  • 2 minuty čtení
  • 309
„Uvidíme, zda bude rok 2024 dalším úspěšným rokem pro vlky nebo konečně rokem pro pasoucí chovatele dobytka a jejich zvířata.“ říká Jörn Ehlers, viceprezident Venkovských komunit a mluvčí Aliance aktivního managementu vlků.

Too much is too much (čeho je moc, toho je příliš) – současné protestní heslo farmářů platí i pro chovatele dobytka v Dolním Sasku.

„Vánoční stůl byl a stále je v Dolním Sasku bohatě prostřen pro vlky. Ve čtvrti Uelzen bylo na Štědrý večer opět zabito 25 ovcí a šest zvířat zraněno. Navzdory ochraně stád a hlídání se vlci další noc vrátili a zabili další ovci a jednu zranili.

Takto to nemůže a nesmí v roce 2024 pokračovat!

Snížení ochranného statusu vlka bylo dlouho očekávané, nyní je třeba jednat,“ uvedli Wendelin Schmücker, předseda Německého svazu chovatelů ovcí, a Jörn Ehlers. Vyzvali politické představitelé, aby začali jednat.

„S návrhem Komise EU snížit status ochrany vlka v Bernské úmluvě se konečně odborně uznává, že úroveň ochrany vlka již není opodstatněná. Kromě toho četná celoevropská čísla s 65 500 zabitými hospodářskými zvířaty a populací s odhadovaným počtem 20 300 vlků ilustrují současnou situaci a nyní si vynucují vstup do aktivního managementu vlků, který chovatelé pasoucích se hospodářských zvířat dlouho požadovali,“ vysvětluje Jörn Ehlers.

"Na změnu stavu ochrany v Bernské úmluvě musí bezprostředně navazovat změna stavu ochrany na evropské úrovni ve Směrnici o stanovištích," dodává Wendelin Schmücker.

Dolní Sasko je více postiženo vlky než většina ostatních spolkových zemí.

„Zbývá tedy zjistit, kdo bude rozhodnout o odstřelu vlků – a zda je v rozpočtu dostatek peněz na další opatření na ochranu stád. Ještě se uvidí, zda bude rok 2024 dalším úspěšným rokem pro vlky, nebo konečně pro pasoucí chovatele dobytka a jejich zvířata. A budeme bedlivě sledovat, jak vážně to politici, kteří všichni podporují návrhy Komise, myslí s jejich plněním,“ ukazují své pochybnosti na cestě k regulaci vlků Ehlers a Schmücker.

V Česku také čekáme konečně realistický přístup k vlkům ze strany ministerstva životního prostředí a AOPK.

https://landvolk.net/lpdartikel/wird-2024-das-jahr-der-woelfe-oder-der-weidetierhalter/

https://www.topagrar.com/management-und-politik/news/wird-2024-das-jahr-der-woelfe-oder-der-weidetierhalter-13560414.html