Běžec zabitý medvědem v severní Itálii

  • 8. dubna 2023
  • 3 minuty čtení
  • 342
Za naivní pokus o soužití s velkou šelmou za humny platí obyvatelé postižených regionů nejvyšší cenu.

Pohřešování zapáleného sportovce Andrea Papiho (26) nahlásila jeho přítelkyně poté, co se nevrátil ve středu domů z běhu.

Šestadvacetiletý závodník běžel svou obvyklou trasu v údolí Val di Sole.

Byly zalarmovány týmy horských záchranářů a policie.

Tělo Andrey Papi bylo nalezeno v lese ve čtvrtek 6.4.2023 časně ráno v Caldes nedaleko Bolzana, jen něco málo přes 24 hodin poté, co byl naposledy viděn živý, jak se vydává na běh do nedalekých hor.

Lékaři dospěli k závěru, že rány na jeho těle se shodují s těmi, které zanechalo „velké divoké zvíře“.

V pátek byla provedena pitva. Medvěd podle ní muži způsobil hluboké rány na krku, pažích a hrudi.

„Místní úřady se rozhodly zvíře vystopovat a usmrtit“, řekl v pátek večer novinářům šéf provincie Maurizio Fugatti. Ekologická organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF) již uznala, že je třeba zvíře utratit.

Ne všichni aktivisté jsou však s odstřelem medvěda, který zabil člověka, spokojeni.

Ekoložka Annamaria Procacciová, která pracuje pro skupinu ENPA (Ente Nazionale Protezione Animali) zabývající se ochranou zvířat, však odsoudila podle ní nedostatečná opatření na ochranu medvědů. Místní úřady měly podle jejího názoru zajistit, aby se lidé nepřibližovali k oblastem s výskytem medvědů.

Mluvčí největší italské organizace na ochranu zvířat LAV sdělil, že není jisté, co Andrea udělal v momentě, kdy medvěda zahlédl. „Mohl vzít do ruky klacek, medvěd se kvůli tomu cítil v ohrožení a zareagoval útokem,“ vysvětlil mluvčí.

Ve stejném regionu medvěd napadl muže také v březnu, což vyvolalo debatu o nebezpečí pramenícího z reintrodukce medvědů, kteří byli do oblasti vysazeni v letech 1994 až 2004.

V roce 2014 medvědice hnědá známá jako Daniza v Tridentsku napadla a zranila houbaře. Zvíře, které bylo do oblasti v roce 2000 přivezeno ze Slovinska, uhynulo poté, co při pokusu o odchyt dostalo uspávací látku.

Obyvatelům Caldes nebyly touto smrtí překvapeni. Medvěd označený MJ5 napadl před měsícem turistu v údolí Rabbi. "V posledním měsíci došlo k útokům na hospodářská zvířata, včetně útoku na ovce na okraji vesnice Caldes 19. března," řekli obyvatelé ve vesnici novinářům. „V oblasti došlo k několika útokům na lidi. Museli jsme počkat, až zemře člověk."

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11946291/Bear-mauls-trail-runner-26-death-Italy-rare-attack.html

https://www.runnersworld.com/news/a43531097/runner-killed-by-bear-in-northern-italy/

https://www.express.co.uk/news/world/1755729/bear-horror-man-killed-trentino-italy#amp-readmore-target

https://euroweeklynews.com/2023/04/06/breaking-man-horrifically-mauled-to-death-by-bear-while-jogging-in-mountains/

https://www.facebook.com/enpacamoglielevanteligure

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11951707/Andrea-Papi-tried-fight-killer-bear-broken-branch-investigators-believe.html

https://metro.co.uk/2023/04/06/runner-mauled-to-death-by-bear-that-attacked-him-in-the-woods-18571723/

https://www.informazione.it/a/17F5BB61-85AD-4343-8258-8F8C050F0B3F/amp/Andrea-Papi-il-runner-trovato-morto-nel-bosco-Gli-abitanti-di-Caldes-sicuri-e-stato-l-orso