Bavorsko chce uvolnit ochranu vlků

  • 24. června 2022
  • 2 minuty čtení
  • 298
V Bavorsku je ministr životního prostředí Thorsten Glauber nespokojený se spolkovou vládou. Kritizuje, že pokračování současné federální politiky ochrany vlků znamená pro biodiverzitu více ztrát než užitku.

Pod tlakem reality se tak přidává k přístupu, který už delší dobu prosazuje ministr životního prostředí Dolního Saska Olaf Lies.

V úterý 21. června 2022 navštívil Bavorsko komisař EU pro zemědělství Janusz Wojciechowski. Jedno z hlavních témat hovorů byl přístup k vlkům. Ministr životního prostředí Thorsten Glauber (FW) ostře kritizoval federální vládu za její vlčí politiku.

Bavaria’s Minister of the Environment Thorsten Faithr.jpg

"Očekávám, že vlk bude převeden z Přílohy IV do Přílohy V Směrnice o stanovištích. Tento krok je už dlouho nutný. Dosud se federální vláda příliš schovávala za zastaralé předpisy a nic nedělala, teď se musí posunout.“

Pokud tamní zemědělci odstoupí od pastvy ve vlčí oblasti, protože už nevidí žádnou perspektivu, ministr životního prostředí se obává ztráty krajiny s vysokou biodiverzitou. Předpokládá, že by mohlo být postiženo 80 % druhů v oblasti alp.

Také Bavorská ministryně zemědělství Michaela Kaniberová (CSU) na společné tiskové konferenci s komisařem Wojciechowksim upozornila na zvláštnost alpského regionu: Mnoho oblastí tam nebylo možné oplotit. Proto byla založena komise, která má do konce alpského léta 2022 vytvořit návod přístupu k vlkům pro Bavorsko. To by mělo ukázat, ve kterých oblastech se plot jeví jako možný a kde ne. Pak se podle Kaniberové vytvoří právní základ pro zajištění odstranění vlků v případě útoků.

bbbbb.png

Komisař Wojciechowski byl po účasti na zasedání bavorské rady ministrů otevřený požadavkům Svobodného státu Bavorsko.

komisař EU pro zemědělství Janusz Wojciechowski.jpg

Zdůraznil, že vlci ohrožují pastvu v oblastech, kde z ekonomických a ekologických důvodů prakticky neexistuje žádná alternativa. Je mu jasné, že je potřeba příjmout rychle rozumná řešení. Wojciechowski však za téma vlků v rámci Evropské komise neodpovídá. To je úkolem komisaře EU pro životní prostředí Virginijuse Sinkevičiuse.

https://www.agrarheute.com/politik/bayern-will-schutz-woelfen-lockern-594961

https://historicalchurch.com/cabinet-bavaria-wants-to-relax-the-protection-status-of-the-wolf/