Alabaj - pomocník pastevce

  • 25. října 2020
  • 3 minuty čtení
  • 2173
Pastevecký pes může odradit vlky od útoku na stádo.

Ještě před několika lety se v České republice pastevečtí psi vyskytovali přímo u ovcí v minimálním počtu. Většina plemen, která se historicky používala k ochraně stád před útokem šelem a před zloději se změnila. Z pracovních linií se většinou staly linie výstavní a psi postupně ztráceli své pracovní vlastnosti

Proto v dnešní době část chovatelů pasených zvířat hledá své psí pomocníky ve státech, kde nebyla pracovní zkušenost psů přerušena.

Jednou z možností jak volit to správné plemeno, je podívat se na molossoidní plemena dle klasifikace FCI (Mezinárodní kynologická federace).

Mezi molossoidní plemena horského typu patří většina psů, kteří se v dnešní době doporučují a používají k ovcím.

Takový pes není vhodný pro každého chovatele a do všech podmínek. Jsou to většinou těžcí, velcí, silní a odvážní psi. Velice sebejistí a se silným ochranářským pudem. Proto je vhodné poradit se se zkušeným chovatelem a najít pro sebe to správné řešení.

Jedním z PASTEVECKÝCH plemen je středoasijský pastevecký pes(SAO), v Turkmenistánu také nazývaný alabaj. Choš Chobar, který sdružuje Slovenské a České chovatelské stanice pasteveckých psů, původem ze Střední Ásie se dlouhodobě zabývá chovem tohoto plemene a potřebuje navázat na zkušenosti z jejich domoviny v Turkmenistánu a zapojit tyto psy do práce u ovcí v našich podmínkách. Tomuto chovu SAO chybí právě přirozená selekce pracovních psů přímo při práci u stáda. Proto hledají majitele ovcí v oblasti výskytu vlků, kde by své psy mohli využít v praxi u pasených zvířat.

Po domluvě s majitelem ovcí stanice dodá k ochraně stáda potřebný počet psů. Pokud by chovatel chtěl a potřeboval, dodá tyto psy navázané a zvyknuté na ovce a domácí zvířata. Stanice bere na sebe veškerou odpovědnost případných ztrát psů. Jedinou podmínkou je zpětná vazba a to zapojení psů do chovu. Jedinci, kteří by u ovci nějakým způsobem nefungovali, by byli vráceni zpět a umístěni někam do rodiny. Druhou možností je získat za velice slušnou cenu psy, které si majitel stáda už zvyknuté na ovce (s určitou zárukou) může koupit bez dalších podmínek. Pokud by pes nefungoval tak jak má, vymění se.

Je to určitá možnost pro majitele stád, kteří uvažují o využití pasteveckých psů, ale nemají potřebné zkušenosti. Kdo má zájem o bližší informace, může se obrátit na www.chos-chobar.sk e-mail: mail@chos-chobar.sk

CHOŠ CHOBAR

Naše záujmové združenie Choš Chobar ponúka spoluprácu všetkým chovateľom oviec, kôz, dobytka a farmárom, ktorým v dnešnej neľahkej dobe, premnoženie vlkov spôsobuje veľa problémov, pretože vlky sú čoraz viac odvážnejšie a napádajúc domáce zvieratá spôsobujú nenahraditeľné škody. Choš Chobar vznikol pred 10. rokmi s jediným cieľom, ktorým je zachovanie stredoaziatov v rámci našich možností, v európskych podmienkach, čo najvernejšie k pôvodným plemeným typom s dôrazom na výborné charakterové vlastnosti. Nejeden zo stredoaziatov, z chovu našich členov. už prácu na salaši úspešne vykonáva,takže sa nám darí daný cieľ napĺňať. Vhodnými importami našich psov a chovateľskou činnosťou z našich cieľov nezľavujeme. Komerčné aktivity spojené najmä s výstavami sú nám cudzie. Našou snahou je naopak, nezištne podať pomocnú ruku, tým ktorí môžu našu chovateľskú činnosť pri svojej práci využiť. Veríme, že naša ponuka na spoluprácu pomôže všetkým zainteresovaným a bude základom pre nové vzťahy a priateľstva. Pre viac informácií o možnostiach spolupráce nám napíšte na e-mail mail@chos-chobar.sk

GORESHMEK

Jedna z chovatelských stanic, která je členem Choš Chobar www.goreshmek.cz