Prosím, mějte na paměti, že všechno dál uvedené je moje soukromé pachtění, tedy nikoliv návod se zárukou!
Jan Kováč
Kdo může žádat, kde a na základě čeho?
Každý chovatel ovcí nebo koz, který pase v oblasti s trvalým výskytem vlka
(mapka zde Jste ve vlčí oblasti? Podrobná mapa.)
https://www.vlktravunezere.cz/situace-v-cr/jste-ve-vlci-oblasti-podrobna-mapa/
který má rozumným způsobem zabezpečené pastviny a provádí další opatření, viz. dále, žádá na: pozemky pastvin v národních parcích – příslušná správa NP, pozemky pastvin ve „vlčí oblasti“ ostatní – správy nebo regionální pracoviště AOPK. Žádost se podává na základě tzv. „újmové vyhlášky“, která vychází z „újmového zákona“, který pracuje s parcelami katastrálními!! Žadatel musí být vlastník, nebo nájemce příslušného pozemku. Na ELPIS v této souvislosti, prosím, zapomeňte!
Tato žádost nemá nic společného s proplácením škod, váže se na výše uvedené podmínky!
Kdy?
Včera bylo pozdě, ale informace od administrátora (AOPK) se průběžně rodí, takže to dříve v zásadě nešlo. Formulář žádosti se podává nyní, nejpozději do konce března, její přílohy lze doplnit i později z vlastní vůle, nebo na výzvu administrátora.
Podání by mělo obsahovat:
- Formulář žádosti, který je ke stažení níže, nebo na nature.cz. Do odůvodnění se napíše něco ve smyslu: „ust. § 56 ZOPK a pastva v oblasti s opakovaným výskytem vlka obecného, další v příloze“. Pozor na položky druhé strany, uvádějí se zde např. vyplacené škody, ale neodečítají se z částky. A přílohy:
- Seznam pozemků zemědělských (orná, TTP, sad … nikoliv cesta, ostatní …) a pasených alespoň měsíc v období 1.4. – 31.10. 2022 intenzitou od 0,2 VDJ/ha. Příklady tabulek jsou zde ke stažení. K seznamu se nabízí dopsat čestné prohlášení o vlastnictví nebo pachtu. Vlastnictví musí být výlučné nebo většinové, pacht v prvním stupni, nikoliv podpacht. Menšinový vlastník připojí prohlášení vlastníků většinové části, že souhlasí, aby si požádal a prohlašují, že sami žádat nebudou. Teoreticky lze prohlášením majitele či pachtýře ošetřit i podpacht a směnu, ale prakticky to asi bude těžko proveditelné. V terénu se stává, že plocha pozemku vybíhá z plochy pastviny, nebo je na něm přístřešek, cokoliv, kde se nepase. Takové části se musí odměřit a v tabulce odečíst. K tomu jedinému poslouží např. ELPIS se zapnutím katastrální vrstvy. V průběhu tabulky se počítá s katastrálními výměrami na 4 desetinná místa, celkový součet se zaokrouhlí na dvě. Částka v Kč se zaokrouhlí na celé koruny a přepíše do formuláře žádosti.
- Odůvodnění žádosti jako příloha formuláře žádosti má obsahovat stručný popis chovu (organizace pastvy), realizované zabezpečení a zejména popis vícenákladů = činností. Někteří žadatelé musí častěji pečovat o ohradníky, jiní o psy, další zahánějí na noc, všichni to neustále počítáme, obcházíme, kontrolujeme, stavíme košáry … tím vzniká újma při hospodaření.
- Prohlášení o pastvě lze podat ve formě zjednodušeného pastevního deníku (období, areál, výměra, počet zvířat, VDJ).
- Čestné prohlášení dle vzoru ke stažení níže. Veškerá prohlášení musí být pravdivá, v případě prokázání úmyslu získat státní prostředky neoprávněně, hrozí žadateli postih.
Další informace
naleznete na nature.cz, navratvlku.cz a dnes již po uplynutí cca ¾ lhůty pro podávání začínají být v obraze lidé na pracovištích AOPK i v místech, kde vlci neběhají po smečkách. Každopádně s nimi komunikujte a spolupracujte! Během krajského shromáždění SCHOK Královéhradeckého kraje jsme získali prezentaci pí ředitelky CHKO Broumovsko a svolení k jejímu šíření, je tedy také níže ke stažení.