94 % Rakušanů je pro tvrdší opatření proti vlkovi

  • 2. června 2023
  • 3 minuty čtení
  • 265
V Rakousku převládá společenská nechuť k ochraně vlků v současné podobě.

Rakouským poslancům vadí, že se v médiích opakovaně milně uvádí, že obyvatelstvo je pro přísný ochranný status vlka. Skutečnost, zejména ve spolkových zemích Rakouska, ale vypadá jinak.

To jasně ukazuje hlasování ORF-Tyrol. Tam zazněla otázka: „Myslíte si, že je celoevropský ochranný status vlků oprávněný?“ 94 procent hlasovalo pro: Ne, z mého pohledu ne.

asdasdfsdfsdfs.png

„Toto hlasování ukazuje přesně to, co cítím každý den jako starosta. Postižení lidé ve venkovských oblastech nemohou pochopit, proč je vlk stále tak přísně chráněn. Pokud tento problém nedostaneme brzy pod kontrolu, nebude již vyvstávat otázka, zda preferujeme zemědělství nebo vlka, ale také zda je pro nás důležitější turistika nebo vlk,“ říká člen Štýrského farmářského svazu a starostou Mautern Andreas Kuhberger.

Velké šelmy jsou nyní předmětem zájmu široké veřejnosti v Rakousku. Četné incidenty v posledních týdnech přiměly lidi přehodnocení pohledu na vlky.

Začátkem května kolem poledne procházel místní oblastí Pürbach u Schremsu v Dolním Rakousku vlk. V Trentinu zabil běžce medvěd a v Toskánsku ženu pokousal vlk. Ale množí se také četná setkání s velkými šelmami v sídelních oblastech v mnoha spolkových zemích.

„Tyto incidenty jasně ukazují, že velké šelmy ztrácejí strach z lidí a přibližují se populaci. Lze také předpokládat, že počet vlků a medvědů v Rakousku je daleko vyšší, než se v současnosti předpokládá. Setkání s medvědy a vlky proto budou stále častěji,“ říká člen Tyrolského svazu farmářů a předseda Forum Land Hermann Gahr.

Útoky v blízkosti školek a škol

Obzvláště děsivé jsou útoky vlků v blízkosti školek a škol. Mnoho rodičů se o své děti velmi bojí. Už nesmějí chodit sami na zastávku nebo si hrát na loukách či v lese. To potvrdil i jihotyrolský guvernér Arno Kompatscher po dramatickém útoku medvěda na sportovce v Trentinu. Podle článku ORF Tirol nyní rodiče odmítají povolit svým dětem školní výlety.

„Populace vlků se více než obnovila – v celé Evropě se hovoří o velikosti populace přesahující 20 000 zvířat. Vysoký stav ochrany již proto není aktuální a po více než 30 letech je nevyhnutelná úprava Směrnice o stanovištích. Budeme proto nadále pracovat na všech úrovních, abychom tohoto cíle dosáhli,“ zdůrazňuje prezident LK-Tyrol a mluvčí ÖVP pro dobré životní podmínky zvířat Josef Hechenberger.

„Obyvatelstvo je pro snížení stavu ochrany. Vyzýváme evropské politiky a zejména odpovědné ministry životního prostředí, aby brali postoje a obavy obyvatel vážně. Je čas jednat. Stav ochrany velkých šelem je dávno zastaralý a je třeba jej přizpůsobit aktuálnímu dění. Potřebujeme konečně způsoby, jak je legálně odstranit, “řekli poslanci.

https://www.topagrar.com/oesterreich/94-der-bevoelkerung-fuer-haertere-massnahmen-gegen-den-wolf-13391540.html

http://ORF-Tyrol