Vyhodnocení regulace vlků ve Švýcarsku. Lov vlků pomáhá stabilizovat škody.

  • 29. ledna 2025
  • 3 minuty čtení
  • 159
„Pokles zabití hospodářských zvířat souvisí především s cílenou eliminací vlků. Opatření na ochranu stád jsou méně účinná,“ říká odborník na vlky biolog Marcel Züger.

Švýcarsko v posledních letech rozvinulo intenzivní management vlků, což vedlo k významným změnám v populaci vlků a nižším ztrátám hospodářských zvířat. Pokles napadení hospodářských zvířat ve Švýcarsku koreluje s intenzitou regulace vlků.

Ve Švýcarsku je počet vlků v posledních 20 letech neustále na vzestupné úrovni. Díky rozumnému přístupu státu od roku 2023 dochází ke stabilizaci počtu zabití hospodářských zvířat a populace vlků.

Důkazem správného přístupu je, že počet hospodářských zvířat zabitých vlky klesá. Od roku 2023 je ročně zabito kolem tisíce zvířat, toto číslo je zhruba na 50 procentech pod maximem z předchozího roku. Vyplývá to z analýzy společnosti Pro Valladas, pro kterou byly vyhodnocovány údaje z kantonů a Nadace pro ekologii dravců a ochranu přírody (Kora).

Populace vlků exponenciálně rostla

Od roku 1995 do roku 2013 se populace vlků neustále zvyšovala, s tempem růstu o 20 % ročně.

Od roku 2015 do roku 2023 došlo k průměrnému čistému růstu o 33 % ročně.

Téměř 9 z 10 opatření na ochranu stád je proti vlkům nedostačujících

Účinek opatření na ochranu stád není ve Švýcarsku důkladně zdokumentován.

Existují údaje z kantonu Graubünden, kde žije něco málo přes třetinu švýcarských vlčích smeček. V letech 2022 a 2023 byla opatření na ochranu stád zavedena u přibližně 70 % stád hospodářských zvířat.

Podrobné hodnocení v roce 2023 ukázalo, že ochrana stáda byla úspěšná u přibližně 12 % a jako nefunkční u 88 % případů.

Ochrana stád v horách je přirozeně náchylná k chybám a vlci mohou využít jakékoli slabosti. Chování vlků je oportunistické. Procházením v krajině hledají příležitosti, hledají mezery a testují pasoucí se dobytek, a když se naskytne příležitost, zaútočí.

Vyšetření trusu nadací Kora Predator Foundation u zhruba 500 vzorků trusu ukázalo, že 23 % pochází z hospodářských zvířat.

Celkově vlci preferují jelena lesního (36 % hmotnosti), kamzíka 20 % a srnce bylo 18 %. 77 % potravin pocházelo z divokých zvířat.

200 vlků ulovených od roku 2000

Odstraňování škodlivých a rizikových vlků se v posledních 20 letech neustále zvyšuje. Rizikoví vlci jsou vlci, kteří se příliš přibližují lidem a chovají se agresivně a zabíjejí hospodářská zvířata. Vysoce rizikoví vlci byli zabíjeni jen ve velmi malých počtech.

Od roku 2000 do konce srpna 2024 bylo ve Švýcarsku zaregistrováno kolem 200 mrtvých vlků.

118 vlků bylo legálně uloveno, 13 bylo upytlačeno a 20 mělo jiné příčiny smrti.

V roce 2024 bylo zabito 18,8 % vlčí populace.

Ekologické organizace předpovídaly, že odstřel některých vlků ze smečky povede k vysokým úrovním následných škod.

To se nepotvrdilo.

Naopak se počet napadení hospodářských zvířat ve všech postižených územích podle hodnocení „Vlčí hospodářství ve Švýcarsku“ mírně až velmi výrazně snížil.

https://www.nzz.ch/schweiz/woelfe-in-der-schweiz-der-gezielte-abschuss-von-woelfen-fuehrt-zu-einem-rueckgang-bei-nutztierrissen-ld.1867895

https://www.schweizerbauer.ch/politik-wirtschaft/agrarpolitik/so-stark-ist-die-wolfspopulation-gewachsen

http://pro-valladas.ch/

https://www.kora.ch/de