Lorena Ritterová jezdí na pastviny do Alp už od dětství. Dvacetiletá studentka letos poprvé pracuje sama jako pastevec. V oblasti Calfeisental je zodpovědná za 125 Eringerských krav.
„Není to moje první alpské léto, nejsem žádný nováček,“ upřesňuje. Ví, jaký je alpský život. Tamní situace s vlčí smečkou se ale v posledních dnech natolik zhoršila, že Farmářský svaz St. Gallen pozval na pastviny politiky a zástupce médií, aby demonstroval naléhavost regulace smečky.
Smečka sleduje každý její krok
Lorena Ritter vypadá unaveně a vyčerpaně, což není divu. „Samec vlka sledoval moji práci již na jaře“, uvádí. "Proto jsme žádné kozy na pastviny nevzali." Lotos 29. července, když Ritterová rána přišla k salaši, hrála si tam vlčí štěňata. „Nenechali se odehnat ani kameny, ani křikem.“
Od té doby je Lorena Ritterová denně konfrontována s vlčí smečkou. "Jsou kolem chaty a ve stádě, prostě všude."
Pastýřka začala spát se stádem. I když je špatné počasí, bdí na noční hlídce.
„Nechci, aby se mým zvířatům něco stalo. Nechci, aby ochránci zvířat říkali, že jsem se na zvířata nepodívala celou noc, kdyby přišel další útok."
"Pokud se člověk o takovém setkání s vlky dozví, musí to okamžitě nahlásit na úřad. Podle nového loveckého řádu, který vstoupil v platnost 1. července 2023, je jakékoli váhání s odstřelem chybné rozhodnutí. " dodává k případu prezident SBV Markus Ritter.
Po návštěvě odborníků bylo rozhodnuto o odstranění tří mladých vlků.
To podle zkušeností Sdružení farmářů St. Gallen (SGBV) nestačí „SGBV vyžaduje, aby kanton nechal zastřelit celou smečku a ne pouze tři mladé vlky navrhované k odstřelu kantonem. Celá smečka s problémy s chováním musí pryč," shrnuje prezident Peter Nüesch.
https://www.bauernzeitung.ch/artikel/tiere/die-woelfe-sind-vor-der-huette-und-in-der-herde-485222