V Jižním Tyrolsku se počet zabitých ovcí od roku 2018 desetinásobně zvýšil.

  • 11. března 2024
  • 3 minuty čtení
  • 315
Jen v roce 2022 stát vyplatil za škody způsobené vlky 130 000 eur.

Pro sedláka Franze Lochera již není hospodaření s vlky v zemi udržitelné; existuje naléhavá potřeba jednat. „Vlk neovlivňuje jen zemědělství, ale také jeleni a srnci jsou proti němu bezbranní. Mám stále větší obavy, že pokud nezasáhneme, brzy dojde k útokům na lidi,“ varuje Locher.

Prohlášení zemského parlamentu dokazuje: Obavy mnoha farmářů v Jižním Tyrolsku jsou opodstatněné. Od roku 2018 se počet zabitých ovcí desetinásobně zvýšil. Před pěti lety bylo v celé zemi zjištěno „jen“ 56 ovčích a 4 kozích uhynutí, v roce 2022 to bylo 504 mrtvol u ovcí, 5 u koz a po čtyřech u skotu a hospodářských zvířat.

Také částky, které stát ročně vyplácí zemědělcům za škody způsobené vlky, ve zkoumaném období exponenciálně vzrostly: v roce 2018 byly uhrazeny škody v celkové výši 8 420 eur. V roce 2019 suma stoupla na 27 533 eur, v roce 2020 to bylo 17 911 eur, v roce 2021 to bylo 54 200 eur. Vrcholu bylo dosaženo v roce, kdy muselo být za škody způsobené vlky vyplaceno ohromných 130 007 eur.

Z iniciativy jihotyrolského poslance Evropského parlamentu Herberta Dorfmanna vyzval Evropský parlament členské státy, aby snížily stav ochrany vlka. Evropská rada by o tom měla hlasovat na konci března 2024. Pokud je pro to kvalifikovaná většina, může EU snížit status ochrany v poradním sboru Bernské úmluvy. Zemědělci nejen z Jižního Tyrolska na to netrpělivě čekají.

„Status ochrany vlků se musí přizpůsobit realitě, musí se konečně uznat, že vlci jsou na vzestupu ve všech členských státech. V EU je již 20 000 vlků. “ říká Dorfmann. „Pokud by byl stav ochrany snížen na „chráněno“, státy a regiony, kde jsou stabilní populace vlků, by mohly vypracovat účinné plány řízení. Tímto způsobem bychom mohli konečně vytvořit přijatelnou rovnováhu mezi ochranou vlků a zájmy alpského a pastevního hospodářství,“ říká Dorfmann.

Cesta je ale ještě dlouhá. Přestože Evropský parlament již v listopadu 2022 přijal rezoluci o vlcích a medvědech a Evropská komise se loni v prosinci vyslovila pro snížení stavu, od té doby se nic nestalo.

„Proto jsme ve středu 28.února 2024 požádali členské státy, aby v příštích několika týdnech učinily odpovídající rozhodnutí,“ vysvětluje Dorfmann. Evropská rada by o tom měla rozhodnout na konci března. Ne všechny členské státy jsou však podle Dorfmanna stále přesvědčeny o nutnosti snížit ochranu vlků. "Mimo jiné z Německa nepřijde souhlas ke snížení ochrany vlků. Pro budou pravděpodobně hlasovat Rakousko, Francie a Itálie."

"Kvalifikovaná většina však není samozřejmostí, i když nejsme daleko," řekl Dorfmann. Takže se uvidí, jak se členské státy rozhodnou.


https://www.tageszeitung.it/2023/02/12/boeser-wolf/

https://www.stol.it/artikel/politik/der-weite-weg-zum-wolfs-abschuss

https://www.herbert-dorfmann.eu/