Tudy cesta k ochraně stád nevede

  • 27. září 2023
  • 3 minuty čtení
  • 1301
Ochranáři mají za sebou další neúspěšný experiment, jak odradit vlky od útoků na stáda ovcí.

Ze začátku vypadalo vše nadějně. Švýcarská televize 16. srpna 2023 informovala o obojcích pro ovce, které obsahují uměle vyrobené vlčí pachy. Vědci si představovali, že by tato nová metoda mohla být použita k tomu, aby se vlci nedostali do stád ovcí. „Dva týdny už nebyly žádné útoky,“ uvedli ochranáři pro televizi SRF.

Krabička na obojku ovcí skrývá nápad Federica Tettamantiho. Obsahuje uměle vyrobené vlčí vůně, které mají ostatní vlky držet dál od ovcí.

zhfghjh.png

„Vlci si označují své území pomocí feromonů, stejně jako jiná zvířata,“ říká Federico Tettamanti – a dále vysvětluje: „Vezmeme tyto vůně a vložíme je do krabičky. Zvíře nosí obojek s vlčími feromony, aby tuto ochranu mělo stále kolem sebe. Ovce samotné se časem ani necítí ve stresu z neustálé vůně vlků na krku."

fdtrtzttz.png

Jenže pouhý den po odvysílání pořadu, došlo k masakru. Při jediném útoku bylo zabito 18 ovcí.

Další den dalších deset. Některé další zraněné ovce musely být ošetřeny, jiné musely být utraceny.

Celý nevydařený experiment popisuje manažer alpských pastvin Markus Meuli z Nufenen GR. "Vlci byli ještě brutálnější," říká. "Je příznačné, že byla zabita nejen jehňata, která nebyla navoněná, ale také ovce s obojkem s feromony." Meuli nakonec neměl jinou možnost, než ovce odstěhovat z pastvin.

Celkem bylo na pastvině nad Nufenenem kolem 500 ovcí, o které se staral pastevec a které byly chráněny ploty.

„Vybudovali jsme elektrické sítě v délce přes 20 kilometrů,“ říká Meuli. „To mělo negativní vliv na divoké zvířata, která se dokonce chytila ​​do sítí.“

Pro vlky však plot nepředstavoval žádnou překážku.

„Náš pastevec se musel bezmocně dívat, jak vlci bez námahy přeskočili plot a napadli ovce,“ říká Meuli. Vlci si jeho volání a křiku ani nevšimli. "Kdyby pastevec fyzicky odháněl vlky, mohl by ohrozit svůj vlastní život," řekl Meuli.

Pro Markuse Meuliho je to jasný omyl vlčích aktivistů:

"Obojky s vlčími feromony se ukázaly jako kontraproduktivní. Je snad už všem jasné, že žádné opatření na ochranu stáda se dlouhodobě neprokázalo jako účinné. „

Markus Meuli je po osobních zkušenostech s vlky přesvědčen: "Musíte být schopni eliminovat celé smečky, které způsobují škody, jinak nemá alpská pastvina budoucnost."

„Sám jsem horský zemědělec a mám chov ovcí a chov krav. Mohu říci jen jedno: ploty na ochranu stád, psi na ochranu stád, páska na ochranu stád jsou jen záležitostí vlčí lobby. Ochrana stáda není v alpském regionu možná. V oblasti, kde se provozuje vysokohorské farmaření a turistika, nemá vlk místo. My zemědělci nejsme výrobci vlčí potravy. Půda je země farmářů a oni určují, co se tam stane, a ne vlčí lobby a ne blázniví ekologové. Takže bez farmářů není jídlo, turistika, ochrana přírody, ekonomika sjezdovek, pocit domova. Vážení politici, my farmáři nejsme otroky vlčí lobby a EU v 21. století.“ dodává Lackner Herbert předseda sdružení Alm Weide Schutz.

https://www.srf.ch/news/schweiz/idee-zum-herdenschutz-wenn-das-schaf-nach-wolf-riecht

https://www.schweizerbauer.ch/regionen/suedostschweiz/wolfduft-halsbaender-kontraproduktiv

https://www.almweideschutz.at/