Odborník na přírodu ve Švýcarsku Reinhard Schnidrig to vidí jasně: odstrašení je nutné. Pouze s rychlou možností zastřelení může vlk a člověk v budoucnosti koexistovat: „Nechceme vlky v 9 hodin ráno uprostřed vesnice. Je třeba vymezit, kdekoli jsou osady, kde jsou lidé doma, vlci se musí bát a zůstat v lese a na horách. “
Některé obce ve Švýcarsku chtějí kvůli přítomnosti vlků uzavřít turistické stezky. Obávají se, že vlčí smečky v regionu vyplaší stáda krav bez tržní produkce mléka. Splašené stádo pak ve strachu a panice může zranit turisty. "Nechceme, aby se staly nehody," říká Duri Blumenthal, starosta Lumnezia. "Pokud byste si všimli, že stádo krav se chová obzvlášť agresivně, berte to jako varovný signál. My nemůžeme nahrazovat policejní práci. Apelujeme pouze na individuální odpovědnost, “ řekl Blumenthal.
Toto stanovisko odpovídá i oficiálnímu přístupu Švýcarska k vlkům. Už 16. srpna 2018 Švýcarsko podalo žádost na Bernskou úmluvu Rady Evropy o snížení úrovně ochrany vlka z „přísně chráněného“ na „chráněný“. Pokud by této žádosti bylo vyhověno, vlk by zůstal částečně chráněným zvířetem. Smluvní státy Bernské úmluvy by však měly v udržitelném hospodaření s vlkem větší manévrovací prostor.
https://www.bafu.admin.ch/bafu/de/home/themen/biodiversitaet/mitteilungen.msg-id-71816.html
https://www.srf.ch/play/tv/-/video/-?urn=urn:srf:video:20189fd3-d03e-4b8a-aaea-4db50c0962a6