Slovensko: Útoky vlků způsobují značné škody majitelům ovcí

  • 29. září 2021
  • 3 minuty čtení
  • 608
Kompenzace ze strany státu nestačí na pokrytí ztrát.

Počet napadení ovcí vlky každý rok na Slovensku stoupá. Chovatelé počítají škody v desítkách tisíců eur. Výše kompenzací od státu se už sice zvýšila, ale na pokrytí všech ztrát to stále nestačí.

Rodina Palúchovců měla stádo 370 ovcí na pastvinách pod Donovaly. Na noc je zavřeli do elektrické ohrady. Přesto je napadla smečka vlků. Útok nepřežilo 35 ovcí.

,,Ovce se splašily a pak je už vlci hnali, chytali, ale ani ne, že by je žraly vysloveně, oni je prostě jen loví. Byly to jarky, mladé ovce, které ještě čekaly, až půjdou do mléka a než je začneme dojit,“ řekla spolumajitelka družstva Lenka Palúchová.

Podobných případů je v tomto období velké množství. Farmářům a chovatelům to způsobuje obrovské škody. Aby mohli získat kompenzace od státu musí vše zdokumentovat a zavolat příslušný okresní úřad a ochranáře.

„Populace vlka je stabilní a narůstá, není ohrožena. Ohroženy jsou ovce, kterých jsme měli před deseti lety 420.000 a nyní jich máme o 100.000 méně. A nadále ovčáctví upadá. Ovce jsou důležitý prvek naší země, který má také za úkol zajistit potravinovou bezpečnost Slovenska. O mně je známo, že jsem zastáncem nulové kvóty vlka, ale tady přece nejde o pocity ministra, ale o fakta a data. A těch se musí ministr držet,“ řekl ministr Jan Mičovský.

Ovčaři chrání svá stáda. Avšak ochrana je finančně nákladná. Podle Svazu chovatelů ovcí a koz (ZCHOK) potřebujeme více než 2 600 pastevců, tedy cca. 3 mil. EUR na jejich měsíční mzdy. Kromě pastýřů chrání ovce i vycvičené ovčácké hlídané psy. Těch potřebujeme přibližně 1 200, což představuje přibližně 4,2 milionu. EUR. Roční počet napadených a ztracených ovcí je více než 1 500 kusů. Podle odhadovaných výpočtů ZCHOK vlk způsobuje ročně škodu na ovcích až ve výši 500.000 EUR.

Přesto na Slovensku od 1. ledna 2021 je vlk obecný chráněným živočichům. Jeho společenská hodnota by měla být 3000 eur. Lov vlka se definitivně ukončil 1. června 2021.

Ministr Budaj při oznámení tohoto rozhodnutí zmínil i Lesoochranárske sdružení VLK, které se dlouhodobě pokoušelo o zařazení vlka mezi chráněné živočichy. "Jejich dlouhé úsilí, aby se tento krásný tvor chránil celoročně, se podařilo," podotkl Budaj. Aktivistům poděkoval, protože podle jeho slov bez občanské podpory by ministr životního prostředí byl "velmi slabá figura".

https://spravy.rtvs.sk/2021/09/utoky-vlkov-sposobuju-znacne-skody-majitelom-oviec/

https://www.mpsr.sk/na-slovensku-sa-bude-aj-nadalej-lovit-vlk/52-37--15984

https://slovensko.hnonline.sk/2334893-koniec-lovu-vlka-na-slovensku-minister-budaj-podpisal-vyhlasku