Chorvatští zemědělci jsou rozhořčeni po útocích vlků: „Je to jako mor“

  • 21. července 2023
  • 3 minuty čtení
  • 421
Mrtvola vlka visící na dopravní značce před chorvatským městem Gračac varovala, že zemědělci byli zatlačeni už příliš daleko – útoky na jejich dobytek je přivádí k zoufalství.

Nikdo neví, kdo vlka pověsil na dopravní značku, ale incident se stal jen několik dní poté, co místní farmář našel svých 90 ovcí zabitých vlky.

Snímky zkrvavených mršin ovcí se objevily v novinách a sociálních sítích, mnohé šokovaly a vyvolaly stále ostřejší volání obyvatel venkova po vyhubení vlků.

"Je to prostě mor," říká chovatel dobytka Ivan Tesija. "Vlci jsou všude, jsou nebojácní a lidé nevědí, jak se bránit."

Členové sdružení „Hrvatski kraški pašnjaci“ (chorvatské krasové pastviny) uvedli, že policie ihned po zjištění incidentu zahájila prohlídku domů místních farmářů.

Podotkli, že farmáři jsou pracovití a mají dobré úmysly a hlavně nejsou ozbrojeni. Problém vlčí populace je vážný a vyzvali stát, aby chránil jejich stáda před útoky vlků.

„Pokud stát dostane od EU značné prostředky na péči o vlka, měl by tak učinit. Vlci a farmáři zůstali napospas sami sobě a stát na řešení problému s vlky evidentně rezignoval,“ varovali.

Vyzvali k dodržování evropských kritérií s tím, že v Chorvatsku žije vlk na ploše 20 000 kilometrů čtverečních a že jeden vlk je povolen na 10 000 kusů ovcí.

Hrozba vlčích útoků je pro chorvatské chovatele vysoká. Téměř 3000 domácích a hospodářských zvířat – především ovcí – bylo v loňském roce zabito nebo zraněno vlky, což je podle oficiálních údajů nad průměrem předchozích let.

„Asi 160 vlků se pohybuje v řídce osídlených oblastech od vnitrozemí pobřeží Jaderského moře až po hory na hranicích se Slovinskem a Bosnou,“ odhaduje ministerstvo hospodářství.

Ale farmáři a lovci říkají, že skutečné číslo je kolem 300. Příliš mnoho, říkají, na stanoviště o rozloze 25 000 čtverečních kilometrů.

Situaci dále komplikuje přítomnost kříženců vlka a psa – podle odhadů vědců je to asi 10 procent současné populace .

"Velkým problémem jsou kříženci — jsou nebojácní, postrádají přirozený lovecký instinkt a jdou za snazší kořistí," říká veterinář Boris Katic. „To znamená, že spíše loví dobytek nebo ovce než kance nebo jeleny,“ vysvětluje.

Katic říká, že by měli být zabiti všichni kříženci, kteří by podle něj mohli tvořit zhruba čtvrtinu současné populace vlků, a poté by měla být znovu zavedena kvóta na odstřel, která byla povolena od roku 2005 a na náklad aktivistů ministři v roce 2013 zavedli úplný zákaz lovu.

"Tojsou muka, která nikdo nemůže vydržet," řekla chovatelka Kosa Galovic agentuře AFP a vyprávěla, jak šest vlků minulý měsíc zabilo tři její ovce a pět jehňat.

Ivan Tesija říká, že za posledních 12 let bylo vlky zabito zhruba 100 jeho krav, a ukázal obrázek tele, které zemřelo při nedávném útoku.

Vláda nabízí odškodnění v rozmezí od asi 80 eur (95 dolarů) za mršinu ovce nebo kozy až po desetinásobek této částky za březí krávu – částky, které Tesija odmítla jako ubohé.

"Nikdy nevíte, co noc přinese, lidé se cítí terorizováni," říká Josip Subaric a řekl, že dvě jeho telata minulý měsíc zabili vlci navzdory elektrickému oplocení.

"V našem oboru je vlk pánem života a smrti."

V Chorvatsku jsou nejčastěji usmrcenými druhy ovce (64,78 % ze všech usmrcených zvířat), dále kozy (19,28 %) a skot (9,59 %). Nejvyšší četnost napadení a usmrcených zvířat byla zaznamenána v létě, následovalo jaro a podzim, nejnižší byla v zimě. K většině útoků (79,57 %) došlo ráno a během dne.

https://stocarstvo.mps.hr/ovcarstvo-i-kozarstvo/

https://phys.org/news/2021-06-plague-croatian-farmers-incensed-wolf.html

https://n1info.hr/english/news/police-investigating-brutal-murder-of-wolf-farmers-seek-state-help/

https://www.researchgate.net/figure/Map-of-counties-in-Croatia-with-highest-frequency-of-wolf-attacks-on-domestic-animals_fig2_372330347