V Rakousku bylo letos zjištěno 31 vlčích jedinců, především v Korutanech, Tyrolsku a nově také v Dolním Rakousku. Bylo prokázáno, že 225 zvířat zabili vlci v Korutanech a 258 v Tyrolsku. Byly mezi nimi především ovce a kozy, ale také krávy.
Počet vlků se v současné době velmi rychle zvyšuje, exponenciální růst je asi 33 procent ročně, což znamená zdvojnásobení za tři roky. S 64 000 hospodářskými zvířaty na rakouských alpských pastvinách to také vede ke konfliktům, vysvětlil biolog divoké zvěře BOKU (Univerzita přírodních zdrojů a biologických věd, Vídeň)Klaus Hackländer.
„Nyní je samozřejmě na čase se zamyslet a začít nový přístup, kdy se více spoléháte na ochranu stáda, ale kde jste zároveň ochotni říct, že jde sice legislativně o přísně chráněný živočišný druh, ale v jednotlivých případech musíme odstranit ty vlky, kteří vykazují nežádoucí chování a pusobí vážné ekonomické škody,“ vysvětlil Hackländer.
Zákon o ochraně stáda vlků však pochází ze 70. let 20. století a byl prosazen v 90. letech. "Ve skutečnosti měly být zákony upraveny už dávno. Zákony zaostávají za realitou a nyní jsme v tomto dilematu: Máme přísně chráněný živočišný druh, ale ten už není ohrožený," řekl Hackländer.
Zastánci nekontrolovaného šíření vlků z Organizace na ochranu přírody WWF Austria kritizovali jeho slova. "Zejména pastevečtí a ochranoví psi účinně odrazují vlky v alpské oblasti. Důsledné vedení stáda zároveň umožňuje lepší hospodaření na pastvě," apeloval jejich zástupce Pichler.
Vlčí expert Hackländer připomněl, že se ochránci vlků nepoučili z historie. "Před 150 lety tomu nebylo s ochranou stáda jinak a s vlky to nešlo. U každé kozy byl malý Petr nebo jeho dědeček, kteří se starali o stádo. Dnes, s naší mzdovou úrovní, je to velká výzva. Ale kvůli vlkům už nemůžeme nechat zvířata ani chvíli bez dozoru, protože dochází k útokům,“ říká odborník.
Z hlediska osídlení vlků je Rakousko rozdělenou oblastí. V oblasti severně od Dunaje se zvířata usazují cestou z České republiky, v jižní oblasti migrují vlci z italské alpské oblasti.