To je meziroční nárůst škod v Německu téměř o 30 %.
„Čísla opět dokazují selhání předchozí vlčí politiky, která se opírá pouze o domnělou ochranu stáda. Tlak řešení problémů s vlky se zvýšil a bude s nekontrolovaným šířením i nadále narůstat,“ říká Eberhard Hartelt, prezident Svazu farmářů a vinařů Porýní-Falc-jih a referent pro životní prostředí německého svazu farmářů.
„Navzdory ochraně stád a finanční podpoře je zřejmé, že soužití vlčího osídlení a pastevního chovu se může podařit pouze managementem vlčí populace, tedy cíleným a včasným odstraňováním problémových vlků až celých smeček,“ říká Hartelt.
Zvýšil se také počet útoků z 975 v předchozím roce na 1136. "Vlci napadli v roce 2022 hospodářská zvířata a domácí zvířata více než 1000 krát - to je nová kvalita," zdůrazňuje Hartelt.
Německý svaz farmářů v minulosti opakovaně upozorňoval, že vlčí populace musí být regulována, aby byla zajištěna pastva a akceptace predátora. Stále žádanější kombinace pasivní ochrany stád, jako jsou vyšší ploty, používání hlídacích psů a pastevectví, vedou k závodům ve zbrojení s vlky, kteří se stále více specializují na překonávání překážek.