Populace vlků v Německu stále roste

  • 5. prosince 2022
  • 3 minuty čtení
  • 337
Podle oficiálních údajů bylo loni v Německu 161 smeček plus 43 dalších párů a 21 samotářských vlků. Dochází také k nárůstu počtu vlčích párů oproti předchozímu roku z 35 na 43. Počet útoků se oproti předchozímu roku také zvýšil. Někteří chovatelé škody nehlásí. Poukazuje se na problémy s financováním práce kolem vlků.

Vlk není kompatibilní s Německou moderní, vysoce rozvinutou kulturní krajinou, tvrdí nejen , ale stále více odborníků.

Zjištění, které naše předky bolelo – boj proti Canis Lupus lze označit za existenční ohrožení venkovského obyvatelstva na mnoho set let. Ale vzhledem k populační explozi a neochotě politiků jednat se skoro zdá, jako by ve velkých částech země zavládla vlčí amnézie. Ztráta historické paměti se nám vymstí.

A přesto se vlk v posledních letech stále více stává politickým problémem. Ani ne tak proto, že ztěžuje život venkovskému obyvatelstvu, chovatelům zvířat, myslivcům a uživatelům přírody, ale proto, že se stal synonymem ochrany přírody a divočiny, symbolem veškerého dnešního městského naivního vidění světa.

Údaje prezentované DBBW (Federální dokumentační a poradenské středisko pro vlka) naznačují pomalejší nárůst vlčí populace a pomalejší šíření nebezpečných predátorů, ale je třeba je vnímat v relativních hodnotách. Mluví se o stagnaci a saturaci území.

Shromážděná čísla však nevycházejí ze stejných požadavků na profesionální monitorování všude. Ne všude je prováděné přesné a fundované zaznamenávání pozorování a důkazů, jako je tomu v Dolním Sasku Státním svazem myslivců.

Počet zaznamenaných útoků se oproti předchozímu roku také zvýšil.

Při pohledu na tato čísla je však vždy třeba vzít v úvahu, že na mnoha místech se chovatelé pasoucích se hospodářských zvířat již zdráhají podávat hlášení o útocích.

Vyplňování těžkopádné žádosti o náhradu způsobené škody chovatele odrazuje. Zejména při opakovaných útocích, není škoda kompenzována kvůli domnělým chybám v zabezpečení, které jsou často jen stěží realizovatelná a ekonomicky nesmyslná.

K tomu přistupuje skutečnost, že v postižených oblastech šedí predátoři stále více ztrácejí strach z lidí a tím se některá opatření míjí účinkem.

Vlci stojí Německo obrovské množství financí. Je otázka, jak jsou využívány. A to se teď v Německu prověřuje na nejvyšší úrovni.

Federální dokumentační a poradenské středisko pro vlka (DBBW), které je pověřeno zjišťováním celostátního počtu vlků, je v současné době také vystaveno masivní kritice ze strany Spolkového účetního dvora.

Federální kontrolní úřad kritizuje mimo jiné nedostatečnou průkaznost poskytovaných služeb, vyplácení odměn na základě nedostatečných podkladů, nesrozumitelnost jednotlivých výstupů pro veřejnost a nedodržování pravidel, které vyžaduje Spolková agentura pro ochranu přírody (BfN, která je součástí Spolkového ministerstva pro životní prostředí, ochranu přírody, jadernou bezpečnost a ochranu spotřebitele (BMUV).

Konečně zpráva Nejvyššího federálního úřadu jako nezávislého orgánu finanční kontroly říká: „Spolkový účetní dvůr má stále značné pochybnosti o trvalé udržitelnosti fungování DBBW.“ To je v neposlední řadě způsobeno nedostatkem snahy DBBW plnit původně zamýšlené úkoly.

https://www.jaegermagazin.de/artikel/raeuber-auf-dem-vormarsch-wolfsbestaende-steigen-weiter/

https://www.jaegermagazin.de/jagd-aktuell/jaeger-meinung/politikum-warum-wird-der-wolf-nicht-bejagt/

https://dbb-wolf.de/the-dbbw

http://Zpráva o prověření opatření na ochranu velkých šelem vlka, rysa a medvěda.