V České republice roste počet vlků. Pastevci se potýkají se ztrátami na hospodářských zvířatech a požadují možnost redukce jejich populace. V pořadu Rozstřel se ve středu 26.2.2020 od 12:30 k tématu vyjádřili Tomáš Havrlant ze Svazu chovatelů ovcí a koz a Kamil Zahradník z Lesnicko-dřevařského vzdělávacího institutu ve Vyškově.
Chovatelé hospodářských zvířat požadují, aby ministerstvo životního prostředí připravilo změnu zákona, která by jim při ochraně zvěře povolila vlky střílet. V současnosti to legálně není možné, vlk je stejně jako další kriticky ohrožené druhy chráněný zákonem.
„Nejvíce jsou postižené pohraniční hory,“ uvedl v úvodu Rozstřelu Tomáš Havrlant. Vlky lze podle něj dnes již potkat i v okolí vesnic a útoky na zvířata jsou hlášeny i v okolí Prahy.
Pro vlka je predátor člověk, ten mu však nyní poskytuje absolutní ochranu, dodal. V okolí pastvin není problém vlka spatřit a člověk se s nimi setkává pravidelně.
Nejvíce postiženou oblastí je v současnosti Broumovsko. To totiž sousedí s velkým národním parkem v Polsku, kde je zakázán lov jakékoliv zvěře.
Chování vlků je podle Kamila Zahradníka na mnoha místech atypické. „Nemají respekt a přirozenou plachost a dovolují si daleko více,“ řekl. Domnívá se, že člověk tím, že vlka nyní ochraňuje, přispívá k jeho degeneraci.
Zmínil případ, kdy vlci zabili 300kilogramovou jalovici. Podle obou hostů Rozstřelu by se měl vlk člověka spíše bát.
Způsob ochrany je přehnaný, myslí si pastevci
Pastevci argumentují, že pokud stát farmářům nevyjde vstříc změnou legislativy, může se zvýšit pytláctví. Obávají se také, že vlci ztratí strach z lidí. „Současný způsob ochrany vlků je proti zdravému rozumu,“ myslí si Havrlant.
S ministerstvem se proto od loňského března pastevci soudí. Městský soud v Praze jejich žalobu zamítl, tím však případ nekončí. Chovatelé se obrátili na soud vyšší instance, připraveni jsou s žalobou uspět až u ústavního soudu.
K útoku vlka na člověka u nás v posledních letech zatím nedošlo. „Útoky na lidi ale nejsou nic výjimečného,“ poznamenal Havrlant. Nejčastěji útočí vlci, kteří mají vzteklinu. Ta se u nás nyní nevyskytuje.
Chovatelé požadují, aby došlo k takzvané rajonizaci. Mělo by se určit území, kde budou chráněni. „My se nebráníme tomu, aby se vlk volně rozšiřoval. Chceme pouze, aby byl jasně nastavený management,“ dodal.
Podle ochranářů však redukce vlků není cestou k řešení problému. Počet vlků roste i v zahraničí a je pravděpodobné, že by uvolněné místo zaujali jiní. Jsou tedy toho názoru, že farmáři by si svá stáda měli důsledně zabezpečit elektrickými ohradníky a pořídit si ovčácké psy.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-odstrel-vlku-chovatele.A200221_152543_domaci_knn