Nebojí se lidí, varují obyvatelé Jablunkova před vlky.

  • 24. července 2022
  • 3 minuty čtení
  • 492
Chovatelé ovcí na Jablunkovsku žádají ráznější zákrok proti vlkům. Za poslední měsíc totiž vlci u hranic se Slovenskem zaútočili minimálně dvacetkrát na stáda a zadávili přes 40 ovcí.

Ochranáři se střelili do vlastní nohy.

Vlci se do Slezských Beskyd vrátili už před několika lety. První rozmnožování na české straně pohoří zdokumentovali vědci v létě 2020. Z genetických analýz vyplývá, že přísluší ke karpatské vlčí populaci. Smečka se pohybuje jak na české, tak na polské straně.

Fotopasti i přímá pozorování letos potvrdila, že se smečka rozrostla. Příchod vlčat na Jablunkovsku doprovází častější útoky na hospodářská zvířata, zejména ovce.

„Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu,“ vysvětluje Miroslav Kutal, koordinátor Hnutí Duha, které se ve spolupráci se zoology z Mendelovy univerzity v Brně provádí na území monitoring vlčí populace.

Přesto ochranáři předem nikoho nevarovali. Násladný katastrofální vývoj dávají za vinu postiženým chovatelů.

„Vlčí útoky v těchto lokalitách trvají zhruba už pět týdnů. Nejprve jeden chovatel přišel o čtyři ovce, před dvěma týdny šelmy třikrát zaútočily na stádo jiného majitele a před několika dny vlci napadli stádo dalšího chovatele,“ vylíčil Třineckému hutníku Aleš Cwik z odboru životního prostředí jablunkovské radnice.

Frustrace farmářů

„Jsme v koncích, protože s tím řešením si nevíme rady,“ krčí rameny Marcela Bojková. Vlci její stádo napadli v poslední době už dvakrát a roztrhali sedm ovcí. Nepomohl ani elektrický ohradník. Šelmy lanka proskočily a dostaly se ke stádu. Čtyři ovce jsou stále v péči veterináře.

Není to výjimečná situace. Naopak. Začalo to v dubnu a útoky za poslední měsíc nabírají na četnosti. „Celkově bylo za měsíc zabito 44,“ upřesňuje Aleš Cvik z odboru životního prostředí jablunkovské radnice.

Chovatelé jsou z útoků nervózní. Chtějí, aby se proti vlkům aktivně zasáhlo. Podle pozorování místních se zvířata chovají netypicky. „Lovem se baví, kolikrát ovce ani nezabijí a ty tam běhají třeba bez jedné nohy,“ popisuje starosta Jablunkova Jiří Hamrozi z KDU-ČSL.

Vlci se navíc pohybují blízko lidských obydlí. „Měl by se člověka bát, ale on útočil v Nýdku pár desítek metrů od náměstí. Takže je nasnadě, že jsme začali debatu o eliminaci podezřelých jedinců,“ říká nezávislý starosta nedaleké Bystřice Roman Wróbel.

Absurdní řešení ze strany ochránců vlků. Plašení nebo odstřel

V krajním případě by to znamenalo i odstřel vlků nebo jejich odchyt či plašení. O tuto výjimku už starostové zasažených obcí požádali. Vyřízení může trvat několik týdnů.

„Profesionální, koordinované, cílené plašení je vázané na udělení výjimky, čili je to v nějakém správním rozhodnutí udělené povolení. V současné chvíli ho má jediný subjekt – Mendelova univerzita. Krajský úřad s ní jedná o tom, aby tuto činnost započali,“ vysvětluje ředitel regionálního pracoviště správy Chráněné krajinné oblasti Poohří Jan Klečka.

https://ehutnik.cz/zpravy/vlci-utocili-na-stada-ovci

https://radiozurnal.rozhlas.cz/neboji-se-lidi-varuji-obyvatele-jablunkova-pred-vlky-selmy-tam-za-posledni-mesic-8792494#dop_ab_variant=774541&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box