„V současné době sleduje AOPK chování jednoho vlka, jenž se podle metodiky oficiálního Pohotovostního plánu jeví problematický tím, že umí překonat nadstandardní zabezpečení ohrady o výšce 170 centimetrů. Obvykle tyto šelmy přeskakují pouze výšku do 120 centimetrů,“ uvedla Mirka Chlebounová z moravskoslezského krajského úřadu.
Ochranáři, jak vysvětluje, musí ověřit, zda k takovému chování nedošlo u stejného jedince vícekrát, nejméně dvakrát. Pak by se dalo považovat za naučené a vznikl by tak předpoklad, že se tuto dovednost postupně naučí i ostatní členové smečky.
Stodvacítkovou ohradu s pletivem a elektrickým napětím deseti tisíc voltů pořídil Martin Szmek z Pasek v Bystřici nad Olší. A moc to nepomohlo. „Za necelých čtrnáct dní mi padla polovička stáda,“ popisuje zřejmě nejhůře postižený beskydský chovatel.
Stanislav Kaleta ze sousedství sice přišel o všechny ovce, ale choval jen tři. „Tak to teď je: Kdo měl málo, nemá nic, kdo měl hodně, má méně, a kdo neměl ovečky žádné, je bez starostí,“ komentoval to.
Další místní farmář Igor Sikora také sčítá škody po šelmách. Některé kusy ze stáda se mu zaběhly. „Pryč s vlkem,“ říká jen.
Chovatelé volají po odstřelu
Chovatelé jedním dechem horují za odstřel predátorů. „Když už je potřeba je chránit, tak by je mohli alespoň uspat, načipovat a my bychom mohli v aplikaci na telefonu sledovat jejich pohyb k ovcím,“ vzkazují z Jablunkovska ministerstvu životního prostředí i ochráncům přírody. Odškodné za zabité kusy sice farmáři od kraje dostali, ale to je podle nich tak všechno.
„Čtyři, devět, tři, tři a zase tři,“ vypočítává Ivona Kneblová z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Poodří oběti z minulých dvou týdnů v katastrech Bystřice, Hrádku a Nýdku. Takovéto množství útoků na ovce označuje za „více než obvyklé“. Jezdí je sem vyšetřovat s kolegy o víkendech, kdy neúřadují radnice, které se jimi jinak zabývají.
Bystřický starosta Roman Wróbel přišel s nápadem, že by se jako uznatelný náklad proplácely chovatelům kromě pasteveckých psů a ohrad s elektřinou také fotopasti. „Ať je útok zaznamenán a je zcela průkazný. Budeme tak mít portfolio důkazů, že stávající opatření k zabezpečení stád jsou k ničemu, pokud zde máme vlka, který dokáže přeskočit sto sedmdesát centimetrů,“ uvažuje.
Škody za statisíce
Moravskoslezský krajský úřad od 1. ledna do 3. srpna (čili bez posledních útoků z Bystřice a okolí) zaznamenal 25 škodných událostí za zhruba 400 tisíc korun způsobených vlky na minimálně 85 hospodářských zvířatech.
„Údaje vycházejí z podaných žádostí o náhradu,“ upřesnila mluvčí hejtmanství Miroslava Chlebounová.
Nejvíce šelmy řádí v oblastech Jablunkovska a Třinecka, ale také na Morávce a v Raškovicích. „Aktuálně se na území CHKO Beskydy včetně části Zlínského kraje vyskytují tři smečky vlků a jeden vlčí pár,“ doplnila Chlebounová.